Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #3  
Vanha 28.12.2011, 00:56
tonnisata:n Avatar
tonnisata tonnisata ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 13.01.06
Sijainti: Pyhäjärvi
Viestit: 1.120
Perusasetus

Tuttu tilanne. Omalle tontille ja muutamaan muuhun lähitaloon tulee ilmakaapeli vilkkaan päätien yli tuosta läheltä. Parikolme vuotta sitten, tulin kotia ja liiketunnistin sytytti pihavalot kuin ennenkin, vaan ihmettelin kuinka hehkulamput on todellakin kirkkaat.
Sisällä myös valot kirkkaita ihmettelin ja välillä kirkastuivat entisestään ja himmenivät kummasti, ja alkovat kärähdelläkkin ja sammuivat. Tähän vaikuttaa ilmeisesti kulutus, eli minulla selvästi sähköpatterien termarit vaikutti, milloin päällä niin kirkkaampia oli hehkulamput muistaakseni.

Epäilin jotain tuollasta vikaa ja soitin vattenfallin vikanumeroon, josta sanottiin ettei mihinkään metalliseen saa koskea ja että tulevat kattomaan,kertoivat nollajohdon viasta.

Eikä kauaa kun asentaja tuli, ja sanoi tullessaan jo nähneen syyn, joku korkea kuljetus raapassut kaapelia siinä tien yllä- aikoivat kysellä mikä on ollut kun luvanvarainen kuljetus täytynyt olla kun tosiaan korkea ollut että johtoihin yltänyt.

Samoin, toinenkerta ollut myös, ja sen aiheutti juurikin aloittajan kertoman mukainen myrskyvaurio, ja nollajohdon vika joka oli jäänyt.

Molemmissa tapauksissa melkolailla kaikki vehkeet jotka on ns valmiustlassa , eli tv silloin dvd soitin jne rikki, antennivahvistin kellokytkimet jne. Tällä toisella kerralla sai viedä elekktroniikka liikkeeseen, ja kattovat siellä saako/kannattaako korjausta yrittää, ja jos hylkyyn niin sähköfirman laskuun uutta tavaraa sai hakea, ja tilata antenniasentajan korjaamaan vahvistimen jne.

Eli hyvinkin mahdollista on se, ja todella vaarallistakin kun asia sitten selvisi. Ja tosiaan kovasti halusivat tietää asuuko muissa lähitaloissa että tietävät mennä tarkistelemaan onko sattunut pahoja, ja onko laitteita hajoillut, taisivat käydä ne läpitte.

Viimeksi muokannut tonnisata : 28.12.2011 01:01
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Sähköt -MAZA- Tekniikka & Jutustelu 3 16.04.2011 17:18
no, tuliko vammoja uutena vuotena? junnu78 Chit-Chat 27 02.01.2007 18:09
Sähköt Män! KuningasHytti Chit-Chat 8 29.10.2006 10:18
Onko raiskattu vai tuliko hyvä... Vesa Yleiset 3 29.08.2003 22:37
Pakkaset palasivat Lars Rakas Päiväkirja 0 09.01.2003 20:52


Sivu luotu: 17:02 (GMT +2).