Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #3  
Vanha 07.10.2011, 05:34
temmi_hoo temmi_hoo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 28.01.11
Sijainti: Jokikunta, Vihti, Suomi
Viestit: 553
Perusasetus

Jep tätä ohjausta tekee simppelimmät hakkurit ihan hyvällä tuloksella. Taajuutta voi nostaa reippaasti silmän havainnointikykyä ylemmäs vähintään jonnekin kilohertziluokkaan, ledi kerkiää kyllä mukaan. Joku pieni AtTiny syöksemään pwm:ää ulos vaan

Jos haluaa hipistellä niin voi hypätä suoraan keskimonimutkaisten hakkurien yli ja jättää induktorit vieläkin kaupan hyllylle lisäten soppaan virta-anturointia. Normaalistihan perustason hakkuripoweri hakkaa pwm:llä virtaa induktorin läpi ja säätää pulssisuhdettaan lähdön jännitetason tai virran mukaan.

Jos nyt vaan ihan suoraan yläpuolisella kytkimellä katkoo virtaa ledille tai lediketjulle ja anturoi nopsasti matkallaolevasta shuntista tai hall-anturista virtoja niin tän mittausvuon perusteella voidaan vähän tehokkaammalla pikkuprossulla voi laskea insinöörimatikan aukeamankokosilla funktioilla hienon lopputuloksen. Kytkentätasolla homma on yhtä simppeliä kun yksinkertasessa kiinaledissä.

Kaukkarin soveltaminen tähän on kyllä mulle ihan uus tuttavuus
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
RVS Technology - onko kokemuksia? Tekniikka & Jutustelu 31 17.05.2019 03:42
Rvs-Technology?? Setä Tekniikka & Jutustelu 10 12.09.2008 00:37
Valaistus reindeer Kysy MäIteltä 10 09.01.2003 14:57


Sivu luotu: 13:04 (GMT +2).