Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #12  
Vanha 10.08.2011, 10:06
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.363
Perusasetus

Moi,

antenni jos mennään jo vähän ohi aiheesta.

Lainaus:
mitä on Jenkkilän Piratea tullut seurattua niin olisi nuo uudemman aikakauden sähköohjatut GM:n moottori + laatikkopaketit aika pirun hyviä
Mulla ainakin tulee lievä epäilys liioista sähköistä offiautossa, mutta toisaalta rangen moottorikin puksuttaa antiikkisen tietokoneen (megasquirt) ohjaamana ihan luotettavasti, ja viimeix eilen tuli todettua että rangen etuovivalot (alas valkoinen, että näkee mihin astuu autosta poistuttaessa, takareunassa punainen ettei takana tulijat aja päälle kun aukoo ovia) vaan toimii, vaikka lamput ja liittimet ja johdot on olleet paksusti vedessä ja kurassa, ja monta kertaa.

Pitäis viissiin joskus päästä kokeileen tuollaista älykästä automaattia, nyt tuntuu sille ettei oikein osaa kaivata mitään hienompaa kuin vanha zf, mutta jospa sitä vaan ei tiedä paremmasta?

Vääntäkääs ihan rautalangasta, että mitä käytännön iloa laatikon ohjelmoinnista normi offiautossa on? Kun kaasua painaa niin vaihti kiihtyy jotenkin eritavalla kuin tyhmällä loootalla? Ja kun kaasua nostaa niin vauhti hiipuu jotenkin erilailla? Saako laatikon tehohövikkiä (=polttoaineenkulutusta) pienennettyä niin paljon että sillä olis merkitystä maastoajossa (katukäyttö erikseen)?

-Paavo
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty volvon 3.0-24v 201hv tekniikka toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 02.05.2011 14:37
M : Vielä muutama volvon tekniikka jäljellä !!! finvalp O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 10.01.2008 14:00
M : C03 volvon 12 V sähkölaitteet ja tekniikka O/M/V Muut 0 06.07.2005 07:49
Vaihtoehto petikolle? ugly_hj Tekniikka & Jutustelu 29 05.10.2004 15:50
Vaihtoehto DUMeterille Lars Software 0 04.04.2002 15:40


Sivu luotu: 01:29 (GMT +2).