![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Suolakaivoksessa on laadukkaat käsityökalut, pääasiassa Stahlwille. Myös Snap-On ja Bluepoint on edustettuina. Näihin verrattuna aika monet normikalut on enemmän tai vähemmän kömpelömpiä/heppoisia.
Weran ja Wurthin ruuvimeiseleitä on myöskin, ne on melkoisen käteensopivia ja aika kestäviä jopa väärinkäytettynä. Stahlwille tuntuu kestävän hyvin jopa tuota 365/24/7 käyttöä vaikka käyttäjiä on paljon, toki kaiken saa rikki mutta aikamoista rääkkiä kestävät. Omat rahavarat ovat rajalliset joten pitää tyytyä markettikaluihin. Autossa pyörii mukana IKH:n ~150e:n littana muovipakki jossa kaikki on kestänyt hyvin runsastakin käyttöä, pl. pikkuräikkä joka levis nopeesti. Biltemasta on joitain sekalaisia kaluja, ja nekin kestää/toimii kun ostaa valikoiden. Oma maku on ehkä hieman turtunut noiden suolakaivoksen työkalujen vuoksi, eniten normikaluissa hiertää niiden koko... ![]() Normiruuvarit on yleensä ihan shaissea joten niissä on tullut keskityttyä merkkivehkeisiin kotioloissakin, tarjouksista saa välillä esim. Weran meisselisettejä ihan edukkaasti. Kamasaa olen aiemmin käyttänyt menestyksekkäästi ja semmoinen sarja on jossain vaiheessa hankittava, eihän työkaluja voi olla liikaa... Eikä noi Kamasat ole edes mitenkään tähtitieteellisissä hinnoissa.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG. RRC 3,9SE -90. Valkoinen. Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto" Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu" Range Rover P38A -95, purkuraato Volvo C303, muutti pois. |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kokemuksia halpis työkaluista | arpati | Tekniikka & Jutustelu | 163 | 14.12.2013 18:07 |
Keskustelua mielenterveydestä | VonLeka | Chit-Chat | 51 | 14.09.2008 14:45 |
Kokemuksia "ei niin halvoista" työkaluista | arpati | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 16.03.2006 12:18 |
keskustelua nyybin kanssa | pee | Chit-Chat | 18 | 15.04.2005 18:39 |
Muutos katastus (Yleistä keskustelua) | juha_t | Tekniikka & Jutustelu | 34 | 19.03.2005 18:01 |