Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 15.05.2011, 14:50
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.255
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Late Näytä viesti
Onko niin, että Suomen viisaimmat ihmiset löytyvät Offipalstalta?
Minkähän takia nämä miehet eivät ole siellä oppositiossa?

Vai olisiko kuitenkiin niin, että retuperän ranchin rasisti sun muut jyväjemmari punaniska idioootit ovat vain niitä, jotka jaksavat kirjotella idioottimaisuuksiaan nettiin?

Onneksi me kokoomuksen kannattajat, rehelliset rahamiehet olemme ne, jotka asioista loppujen lopuksi päättävät!

Lauri Kara
Malmi
Kansainvälinen Suomi
Kyllä.

Ja on hyvä että rehelliset rahamiehet tuovat myös kantansa julki että mihin niitä punaniskajyväjemmariidioottejeja tarvitaan.

Eli kustantamaan rehellistenrahamiesten harrastukset,joissa palaa kaikkien muiden paitsi rehellistenrahamiesten omat rahat.

Ja on hellyyttävää kuinka oikea kokoomuslainen osaa oikeaoppisesti närkästyä jos joku alemman tutkinnon suorittanut,tai vaan ihan perus,tai kansakoulu pohjalta julkeaa epäillä tai arvostella hänen tai kokoomuksen toimia.Se on taito jota ei kaikilla ole.

Ja vaikka se oma idea ei toimi millään niin pikkusormi pystyssä jatketaan nyhräämistä vaikka maailman tappiin asti ja sitten kun tulee seinä vastaan niin epäonnistuminen sysätään muiden niskaan.Ja jos siinä paloi rahaa niin vahingot pyritään sosialisoimaan jonkun muun maksettaviksi.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.05.2011, 17:44
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

Sijoittajat: Kreikan lisäksi Portugalin ja Irlannin kriisit syvenevät


http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous...id=20110574843

"Sijoittajat arvioivat hyvin pessimistisesti ongelmiin ajautuneiden reunavaltioiden tilannetta.

Uutistoimisto Bloombergin tekemän kyselytutkimuksen mukaan 85 prosenttia sijoittajista arvioi Kreikan jättävän ainakin osan veloistaan maksamatta. Vielä tammikuussa vastaavassa kyselyssä samoin ajatteli 74 prosenttia sijoittajista.

- Kaikki kolme maata ajautuvat jossain vaiheessa maksukyvyttömyyteen, arvioi salkunhoitaja Wilhelm Schröder Schröder Equities -yhtiöstä uutistoimisto Bloombergille.

Schröder kertoo, ettei hän näe sellaista skenaariota todennäköisenä, jossa kyseiset maat saavat kuriin velkaongelmansa.

Samaa arvioi ekonomisti James Shugg Westpac Bankingistä.

- Kukin maa tarvitsee aina vain lisää ja lisää tukea. Jossain vaiheessa on tehtävä päätös siitä, mihin on viimeinen piste laitettava, Shugg arvioi.

Kokoomuksen ja SDP:n pohjustama kanta Portugalin tukipakettiin sai perjantaina hyväksynnän eduskunnan suurelta valiokunnalta.

Valiokunta hyväksyi valtioneuvoston ehdotuksen Portugalin tukemisesta äänin 15–5. Sen taakse asettuivat uuteen hallitukseen menossa olevat puolueet. Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto pidättäytyivät äänestyksestä.

Suomen edustaja valtiovarainministereiden kokouksessa on Jyrki Katainen (kok). Suomi hyväksyy Portugalin lainoitusohjelman kahdella edellytyksellä: Portugalin on käynnistettävä neuvottelut yksityisten lainoittajien kanssa sijoitusten pitämiseksi maassa ja maan on myytävä omaisuuttaan varmistaakseen EU-maiden lainojen takaisinmaksun. Lisäksi hyväksyttiin ehdot väliaikaiselle ja pysyvälle vakausvälineelle.

Helsingin Sanomien mukaan Suomen takaussitoumukset velkaantuneille euromäillä voivat jopa yli kaksinkertaistua 17,2 miljardiin euroon. Nyt Suomi on sitoutunut takaamaan kriisimaiden lainoja 7,9 miljardilla eurolla.

Kataisen mukaan takausvaltuuksien kaksinkertaistaminen on "olennainen juttu", mutta tekninen."




Jos AMMATTI sijoittajat tätä mieltä, niin meidän Valtion raha-asioista päätöksiä tekevät ihmiset ovat ilmeisesti AMMATTITAIDOTTOMIA ainakin sijoitus asioissa.

On se hienoa olla Suomalainen kun taas kusetettin kansalaisilta 9,3 miljardia ILMAN MITÄÄN TAKUITA Portugalille.

"Kukin maa tarvitsee aina vain lisää ja lisää tukea. Jossain vaiheessa on tehtävä päätös siitä, mihin on viimeinen piste laitettava."

Meidän KULTA MUNAT JA VAOT sössi tämänkin pelkästään arvovalta asioiden johdosta.
Eivätkä he uskalla tunnustaa että koko vakuusrahasto on SYVÄLTÄ ja toimimaton.

Olisi ollut myös mahdollisuus tehdä oikeat ratkaisut ja näyttää muille jäsenvaltiolle että Suomalainen uskaltaa ja osaa tehdä OIKEAT ratkaisut.

Toivottavasti Portugali, Kreikka ja Irlanti karahtavat kiville asap. niin nähdään kuinka se lopullinen piste ja JÄTTI LAMA tulee jos sitä lamaa edes tulee. Mun käsityksen mukaan tilanne vain kohenee, koska silloin faktat on pöydällä eikä niitä tarvitse arvailla.

Luultavasti samat henkilöt jotka takuita ovat olleet myöntämässä olisivat antamassa myös kriisiin ajautuneille valtiolle velkoja anteeksi.
Jos näin käy ehdoista pitäisi järjestää kansanäänestys.
Luultavasti äänestyksen lopputulos olisi se että armoa ei anneta.

Tämän jälkeen pitäisi Suomen puolesta päätöksiä tehneet ja niihin johdatelleet henkilöt asettaa syytteeseen kansan petturuudesta.

Raakaa tekstiä mutta se on vai mun mielipide.

Viimeksi muokannut H_Nietu : 15.05.2011 17:52
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.05.2011, 17:53
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

4 syytä, miksi velkakriisi yhä jatkuu ja pahenee


http://www.taloussanomat.fi/kansanta...ee/20116833/12

"Kreikka ei olekaan kaikkein velkaisin

Kreikka on kiistatta Euroopan ja koko kehittyneen maailman velkaisimpia maita. Mutta ei sittenkään velkaisin.

LSR:n Dumasin mukaan vielä Kreikkaakin raskaammassa velkalastissa ovat yllättäen sekä Irlanti että Portugali. Näin siitä huolimatta, että pelkästään valtioiden velkaisuutta vertailevat tilastot kertovat muuta.

Kreikan kokonaisvelka on 230 prosenttia maan vuotuisesta bruttokansantuotteesta. Portugalilla vastaava lukema on noin 310 ja Irlannilla peräti 330 prosenttia."

Viimeksi muokannut H_Nietu : 15.05.2011 17:57
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 16.05.2011, 20:51
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

No mutta onhan se hyvä että saivat kuitenkin Suomen kantaan neuvoteltua uudet tiukat ehdot SDP:n johdolla...

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011...17753_uu.shtml

Vai noinkohan jää Maukka kuivin suin
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
"Totuus Pentagonista" MikaH Chit-Chat 10 17.05.2011 22:37
Karu totuus SamppaFIN Jokes 0 25.11.2002 17:28
Totuus Kekkosesta! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 29.10.2002 21:48
Totuus Laskos Jokes 0 11.10.2002 13:40
Totuus Euroviisuista! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 14.06.2002 02:32


Sivu luotu: 10:02 (GMT +2).