Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.03.2011, 12:47
Remotecontrol:n Avatar
Remotecontrol Remotecontrol ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 03.09.09
Sijainti: Alajärvi
Viestit: 524
Perusasetus

Huonoa videopätkää laitoin just youtubee.

http://www.youtube.com/watch?v=iYIUnLvhkwU

On siel ainaki yks savukone

__________________
http://www.metsastysinfo.com
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.03.2011, 13:14
ImacInnes:n Avatar
ImacInnes ImacInnes ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 09.03.07
Sijainti: Hki / A´la Malmi
Viestit: 4.598
Thumbs up

Savuverho?


Parasta viteoo tähänmenessä! Lisää Lisää!
Onko tollanan savurhon käyttäminen sallittua rastin ottamisessa ja sieltä postumisessa? Eipähän nää kanssakilpailijat suoritusta.
t. Ismo Ämmä

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Remotecontrol Näytä viesti
Huonoa videopätkää laitoin just youtubee.

http://www.youtube.com/watch?v=iYIUnLvhkwU

On siel ainaki yks savukone
__________________
http://www.fjdc.org/
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
https://www.facebook.com/GPKorjausOy/
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.03.2011, 13:57
Pygmi Pygmi ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.03.09
Sijainti: Mikkeli
Viestit: 46
Perusasetus

Jaa pitäisköhän se tähän satuilla pieni toimintakertomus Team Loserin näkökulmasta...

Ensimmäiseksi ajoalueeksi valitsimme alueen nro 13:n hakkuuaukean, mikä oli todella suuri taktinen virhe. Lunta oli paikoin jopa kainaloihin asti, ja aura-auton rooli oli todellista tervanjuontia. Vinssauspisteet olivat todella harvassa, joten eteneminen oli mitä oli. Puoli auton mittaa hapella eteen, ja sitten takaisin. Patrollin moottorista alkoi sitten järjettömän huudatuksen seurauksena kuulua omituisia ääniä, sekä savuhaittojakin oli jo havaittavissa. Siellä sitä sitten vierähtikin 4-5 h melko rattoisasti, kun ei edes omia uria pitkin päässyt pois ilman vinssaamista.

Noh, sieltä kun sitten vihdoin ja viimein päästiin pois, menimme alueen 11 viereen miehistön ja kaluston huoltoon. Jotain huudattamisen määrästä kertoi myös poltto-aineen kulutus: yli 40 litraa n.5 h, kun viime vuonna Himalajassa kyseisellä määrällä ajoi koko kisan läpi...

Pienen jäähdyttelyn jälkeen jatkoimme matkaa alueelle 11, kun autokin lopetti enimmän sinisen savuttelun. Se oli melko helpohkoa ajelua muiden autojen tamppaamia jälkiä pitkin. Muutama vinssiä vaativa paikka oli, mutta niistä selvittiin. Ilmeisesti yhtään rastia ei kyseiseltä alueelta jäänyt hakematta.

Sieltä sitten nokka kohti yleisöalue 9:ää, kun alueen aukioloaika painoi päälle. Lähdimme hakemaan ennen varsinaista yleisoaluetta olevia rasteja tien oikealta puolelta. 2 rastia sieltä jäi hakematta, koska emme halunneet aurata enää yhtään uutta uraa. Siellähän se Patrolkin sitten viimein alkoi näyttämään lopullisia antautumisen merkkejä, kun keulan ylöspäin ollessa alkoi kuulua melkoista mekkalaa konehuoneen puolelta. Äkkiä takaisin tienvarteen tutkimaan, että mikä on vikana.

Siinä aikamme tutkittuamme Kimmo irroitti turbon imukaulalle menevän putken, josta melkein hyppäsi silmille imusiiven lukitusmutteri... Imusiivistä oli lähtenyt tavaraa melko paljon kiertoon mutterin tehdessä lähempää tuttavuutta niiden kanssa. Myös akselissa oli n. 1 cm:n pystyvälys, joten eipä siinä muu enää auttanut kuin nilkutella hissukseen kilpailukeskukseen että saisimme edes tuloksen.

Mukava maku kisasta kuitenkin jäi. Kiitos kaikille kanssakilpailijoille, sekä erityisesti järjestäjille. Hienot oli pohojanmaan kisat.

Paljon onnea kaikille voittajille, sekä muille palkinnoille päässeille!

Viimeksi muokannut Pygmi : 20.03.2011 14:01 Perustelu: Onnittelut
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.03.2011, 13:34
pastirolli pastirolli ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 20.07.07
Sijainti: Kurikka
Viestit: 2.174
Perusasetus

Muutama kuva.


Kisakeskus hieman ennen kuljettajakokousta.


Pientä voimistelua kilpailun aikana.


Lumi teki pienen kepposen. Myös tasamaalle saattoi jäädä jumiin. Tästä tosin suzuki irtosi suht helposti.


Pientä ruuhkaa ykkös-alueella.


Suuret kiitokset avusta! On se noloa kun Staff-auto on jumissa ja kilpailijat joutuvat tuhlaamaan omaa kilpailuaikaa autojen vinssaamiseen.


Mitäs miehet kyttäävät?


Mersun perää siellä tietenkin kytättiin.


Oli niin perkeleen komia lj että piti oikein napata kuva.


Vinssiapina pakenemassa puuhun.


Vinssiapina tulossa takaisin. Leppyi heti kun sai käsiinsä rastilapun.


Mersu lähdössä kohti uusia rasteja.
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde-

Yritin epäonnistua. Onnistuin.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 20.03.2011, 14:03
LaaLaa:n Avatar
LaaLaa LaaLaa ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 6.249
Perusasetus

Onnea voittajille! Ennätysvähän on pisteitä kerätty eli lumi teki tehtävänsä
__________________
~~~~~~~~~~~~~~
www.suzuki4x4club.fi
~~~~~~~~~~~~~~
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 20.03.2011, 14:10
Remotecontrol:n Avatar
Remotecontrol Remotecontrol ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 03.09.09
Sijainti: Alajärvi
Viestit: 524
Perusasetus

Onnittelut voittajille, jaa että oliko vinssit kovilla?
__________________
http://www.metsastysinfo.com
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 20.03.2011, 14:44
Killman:n Avatar
Killman Killman ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.463
Perusasetus

Kiitokset kisastudiosta!
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 20.03.2011, 16:07
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

Paljonko oli lähtijöitä luokittain...

Ilmeisesti aika vähän, tai sitten on "kuolo korjannu" melko rankasti...
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 20.03.2011, 16:33
pyykkipoeka:n Avatar
pyykkipoeka pyykkipoeka ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 23.10.06
Sijainti: mikkeli, Finland.
Viestit: 837
Perusasetus

Ninnan nunnu! Nyt on häkämyrkytyksestä selvitty ja romut raahattu kotia.Hauskaa oli niin pitkään kun sitä kesti,luntakin oli ihan riittävästi.H....TIN moiset KIITOKSET !!! JÄRJESTÄJILLE,KURAMADOILLE(onnitelut 3:sta sijasta ja teiltä oli muka kisa mennyt jo pilalle?? Olemme teille ainakin yhden velkaa),TRAKTORIKUSKILLE JA TEAM OFFI VARUSTEELLE(Onnittelut voitosta!).Ilmanteitä olisi varmaan joutunut turvautumaan puolustusvoimien kopteri kyytiin.Ja Frimudigiä lainaten NYT LEUKA RINTAAN JA KOHTI UUSIA PETTYMYKSIÄ!!
__________________
Toyota BJ 40
Volvo C303 "mervo*
Se puu joka ei "mervon" edessä taivu se katkeaa......
Mikkelin Offroad Club MOC
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 21.03.2011, 14:24
Mylppy Mylppy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 14.09.04
Sijainti: Häme
Viestit: 1.369
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Remotecontrol Näytä viesti
Huonoa videopätkää laitoin just youtubee.

http://www.youtube.com/watch?v=iYIUnLvhkwU

On siel ainaki yks savukone ;)
Hyvä video, mutta mikä oli se eka instrumentaali kappale, sopi vaan niin hyvin tuohon videoon ja sai sen toimimaan. Kuulosti vaan mun korvaani japanista kotoisin olevalta instrumentaali metallia soittavalta Mono yhtyeeltä.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 21.03.2011, 15:36
Kartsa:n Avatar
Kartsa Kartsa ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 22.03.04
Sijainti: Kaavi, Finland.
Viestit: 280
Perusasetus

Kiitokset M47 Gotham City Cruisersin puolesta, järjestäjille ja maanomistajille sekä kilpakumppaneille kunnon talavi kisasta.
Homma lopeteltiin meidän osalta noin 17h taistelun jäläkeen, johon kuului 6h jonotusta ja noin 8h remonttia.
Eka rastialueella (11) jossa jonottelimme antautu optiman yellowtop, joten huolto sai lähtee ehtimään tilalle uutta, joka löytyikin sit Seinäjoelta.
Kun sit jonottelun jälkeen pääsimme ajelee omaa tahtia niin rupes joitakin rasteja tulemaan, kunnes huusin ikkunasta et ratti ei käänny jotain on ohjauksessa vialla, vastaus: kääntövarren pultit poikki ei muuta kuin kääntöpäätä irroittamaan jolloin huomattiin jotta olkalaakerit kin ovat silppuna.
Erityis kiitos TT-Autohuollolle hitsauskoneen lainasta.
Onneks löyty huoltokamoista uudet pinna pultit, mut laakereita ei, mut onneks kilpailunjohtajalla niitä ol pajalla, kiitos siitä Möykkymäelle!!
Yön tultua saimme vehkeet kasaan ja jatkamaan, mutta rastialuetta vaihtaessamme ei meinannu auto pysyä ees kahella kaistalla, joten päätimme ajella hissun kissun päätös rastille ja maaliin.
Tarkemman tutkailun tuloksena uudet pinna pultit olivat tulossa kierteidenkanssa pois paikaltaan ja sama vaurio oli syntymässä.
Mut laitetaan vehkeet kuntoon ja tavataan Paratiisi Offissa paremmalla tuurilla
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 21.03.2011, 16:56
_hornet_:n Avatar
_hornet_ _hornet_ ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 29.11.08
Sijainti: tuomioja
Viestit: 354
Perusasetus

keltalan kahlaajat ry kiittää.


iso kiitos kilpailun järjestäjille maastot oli hyvät ja rasteja olis riittäny vielä seuraavallekkin 24h rupiamalle. ja vielä iso kiitos modi 21 tukivarren mutterin lainasta (pistä privaan osoitetta niin laitan kourallisen tilalle) meidän osalta kilpailu sujui erittäinkin onnistuneesti lähettiin testaamattomalla autolla ja 20v seisseellä moottorilla huuattaan umpihankeen ja auto ei ollu moksiskaan ensimmäiselle alueelle meni 2,5h 45l diisseliä ja alue oli vielä kesken noo pieniä lämpö ongelmia oli kyllä yöllä muttei mitään mistä kehtais itkeskelemään ruveta. ei kyllä maaliin tullessa olis arvannut että näinkin laimealla menolla (varsinkin kilpailun ensimmäiset 12h toivotonta) olis palkintopallille yltäny. no olihan kyllä keskeyttäneissä paljonkin semmoisia tiimejä joilla olis ollu paljonkin paremmat mahdollisuudet kilpailussa pärjäämiselle. mutta tällä kertaa näin olihan se makea aloittaa uuden auton ura palkintopallilta. nyt vain keskittymään seuraavan kilpailun järjestämiseen niin pääsee muut nauttimaan ehkä kosteistakin paikoista. vielä ISO kiitos tiimille ja kanssakilpailijolle mahtavasta kilpailusta taas kerran
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 21.03.2011, 17:57
Remotecontrol:n Avatar
Remotecontrol Remotecontrol ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 03.09.09
Sijainti: Alajärvi
Viestit: 524
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Mylppy Näytä viesti
Hyvä video, mutta mikä oli se eka instrumentaali kappale, sopi vaan niin hyvin tuohon videoon ja sai sen toimimaan. Kuulosti vaan mun korvaani japanista kotoisin olevalta instrumentaali metallia soittavalta Mono yhtyeeltä.
Kyseessä amerikkalaine bändi This Will Destroy You.
http://en.wikipedia.org/wiki/This_Will_Destroy_You
__________________
http://www.metsastysinfo.com
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 21.03.2011, 19:30
axo:n Avatar
axo axo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 26.04.06
Sijainti: Ylämylly, Finland.
Viestit: 219
Perusasetus

Team Ironbull kiittää ja kumartaa Pohojanmaalaisia Offroadharrastajia hyvin järjestetyistä kisoista. Ajoalueita oli varsinkin riittävästi ja maastot vaihtelevia. Turha väittää et kaikki ois aukeeta ja laakeeta. Ruokahommatkin oli hyvin hanskassa, ei maha murissut.
Maanomistajille myös propsit näin runsaista ajopaikoista.

18 h ajettiin kunnes tultiin päätöksen eteen; laukaistaanko kone vai himmaillaanko kisakeskukseen, keskus voitti. Nähtävästi nokkaketju tuli tiensä päähän. Viimeiset 10 h ääni vain koveni ja lopulta se oli varsin selvää et kohta jotain pamahtaa ja se ei tule kuskin housuista, vaikka sitäkin kisan aikana kuului.

Kiitokset myös Parikkalan vahvistuksille Timolle ja Markukselle hyvin hoidetuista apparin tehtävistä seka Haukku Racingille henkisestä tuesta ja huollosta.

Erikoospalakiinnosta suuret kiitokset järjestäjille, sille löytyy kunniapaikka jossa sitä voi ihmetellä ja miettiä mistä tämä kansa pullistaa ja saa voimansa.

Samalla asenteella eteenpäin!

Axo
__________________
"Parempi yks ruuvi löysällä, ku kaikki liian kireällä!"
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 21.03.2011, 19:51
pastirolli pastirolli ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 20.07.07
Sijainti: Kurikka
Viestit: 2.174
Perusasetus

Onko rastikuvia missään näkösällä?

Ehtikö T€€MU vaihtaa sen yhden rastin nimen? Olisi mielenkiintoista nähdä kuva siitä...
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde-

Yritin epäonnistua. Onnistuin.
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 21.03.2011, 20:04
Eetza:n Avatar
Eetza Eetza ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 12.10.06
Sijainti: Hämeenkoski, Finland.
Viestit: 654
Perusasetus

Muutamia kuveja


muutama lisää rohviillissa


Ekana rastille menijä joutui aina auraus hommiin....


Hakkuu aukea... missä Simppa totesi mekaanisen vinssin mediumiksi ja vaihtoi öljyt vaseliiniin
__________________
Se, että olet vainoharhainen ei tarkoita sitä,
etteivät ne kuitenkin olisi perässäsi.
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 21.03.2011, 20:08
Bigmoose:n Avatar
Bigmoose Bigmoose ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 14.02.08
Sijainti: kruunupyy, Finland.
Viestit: 203
Perusasetus

KIITOKSET Myös Team Bigmoosellta kilpailun järjestäjille ja maanomistajille, kiva kisailla vähän lähempänä kotinurkkia. Kisahan meni suht mukavasti ilman ongelmia, mitäs nytt pakoputken klemmari irtos, rauhallisesti otettiin ja yllätyttiin kuinka reilun parintonnin läjä hiippailee hangen päällä Suuret kiitokset kuitenkin modi ja protoautoille jotka avasivat reittejä meille pikkupyöräisille Koirakin on tyytyväinen palkintoluuhun
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 21.03.2011, 20:14
T€€MU:n Avatar
T€€MU T€€MU ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 18.06.04
Sijainti: Kurikka, Finland.
Viestit: 1.944
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pastirolli Näytä viesti
Onko rastikuvia missään näkösällä?

Ehtikö T€€MU vaihtaa sen yhden rastin nimen? Olisi mielenkiintoista nähdä kuva siitä...
Joo, se kyseinen mutettiin kuten oli puhe. mutta kävi kai niin ettei sitä kukaan hakenut tässä kisassa, taisi rastimäärä olla sopiva 48tunnin koitokseen :O tuli mieleen että tässä kisassa olisi voinut rastialueilla poikkeuksellisesti SALLIA lumiketjujen käytön
Vastaa lainaten
  #19  
Vanha 21.03.2011, 20:16
joker:n Avatar
joker joker ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 11.11.04
Sijainti: Kuortane, Finland.
Viestit: 1.782
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pastirolli Näytä viesti
Onko rastikuvia missään näkösällä?

Ehtikö T€€MU vaihtaa sen yhden rastin nimen? Olisi mielenkiintoista nähdä kuva siitä...
Sitä ei tainnut kukaan hakea Jos oikeen muistan.
Vastaa lainaten
  #20  
Vanha 21.03.2011, 20:38
joker:n Avatar
joker joker ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 11.11.04
Sijainti: Kuortane, Finland.
Viestit: 1.782
Perusasetus

Kiitos kisailijoille
Puu vaurioita tuli tietoon vain pari kapaletta. Suurimmathan vauriot tuli puihin kun sieltä Rumaltavuorelta Pyykkipoika hankittiin pois sieltä alueen perimmäiseltä rastilta traktorilla. Nekin saatiin luultavasti sovittua hyvin ? Aluksi epäiltiin että kisa on helppo mutta viime viikkojen lumisateet muutti kaiken.
Kiitokset toimitsijoille / aluevalvojille. Jotka kummastelivat kovasti kun aloitusrastit olivat niin haluttuja.
Kiitokset kuuluu myös maanomistajille maitteen käytöstä (vaikka monta paikkaa jäi hakematta) Ens kisaan joskus tulevaisuudessa kai otetaan käyttöön pelkät aloitusrastit Jälkeen päin ihmeteltiin notta mihin meirän turvaliivit katos, kun eivät riittäneet kaikille.

Ps. Ajatushan lähti palkinnoista että tehään "HIRVIÄkisa" ja siinähän me onnistuttiin paakkuuntumattoman puuterilumen kanssa
Vastaa lainaten
  #21  
Vanha 22.03.2011, 10:34
srock:n Avatar
srock srock ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 28.03.10
Sijainti: Estonia
Viestit: 167
Perusasetus

Team MUDARAKETT kiittää järjestäjiä sekä kanssakilpailijoita.Huh huh, olipas paljon lunta
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
viidakon kutsu ehdoton K- 18 psychobilly Chit-Chat 15 30.11.2007 01:55
FFRP: Kutsu trulez Roleplaying Games 12 21.02.2003 00:03
Foorumipeli (liittyy FFRP: Kutsu) Lars Roleplaying Games 6 28.01.2003 02:06
Kutsu Big Wheels -tapahtumaan tuuli Yleiset 0 23.06.2002 17:39
Kutsu Big Power Meetiin tuuli Yleiset 0 23.06.2002 17:32


Sivu luotu: 03:44 (GMT +2).