![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() uretaanista korotusKestääkö uretaani puslat korotuksessa. Aine 60mm halkasija 50mm korkee 12mm reikä keskelle. eli korin ja rungon väliin tulossa.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Eikös uretaania ole eri kovuisina? Mitään alkuperäisiä kumipuslia pehmeämpää en laittaisi.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Tuo uretaani on aika laaja käsite...sitä purkissa olevaa vaahtoa tuskin tarkoitetaan tässä mutta eiköhän nylonia tai "pommia" käytetä useimmin.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Mulle tuli semmoista ihme kumia olevat korotuspalat. Joka vuosi pitää leimalle kiristää pultteja. Mä vaihdan ne ens kesänä nylonisiin. Haluakko nuo minun vanhat sitten. Alussa ne oli 60mm ja nyt ne on 50 mm. Ja tuntuu olevan tosi kovaa kummia. Luulin että kestäis mutta mitästä sitä vi**ua. Nää saa sitte joku ilmaiseksi.
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Mulla pajerossa tällaiset: http://www.motonet.fi/web/guest/etus...ductid=45-2113 Yhdestä rullasta tulee 2kpl,eikä maksa paljon...ja kestää varmasti.! ![]() |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
kyllä joustoihin kuitenkin kannattaa panostaa enempi alustassa kuin korin korotuspaloissa... esim. lätkäkiekkohan on tunnetusti mukavan pehmeä, vaikkapa hampaisiin lämättynä, ja varsin usein käytetty korotuspalana... voishan kokeilla tietty jääpalloakin
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]() Alu?
Jos menis vanhalla reseptillä ja jättäs sinne ne orkkis kumilurtonkit ja laittas sit vaan holkit korin ja ylimmän prikan väliin? Sit vaan kilopultista uudet pultit ku vedät sahalla tai rälläkällä ne orkkikset paskaks ku nehän ei ehjänä kuitenkaa lähe?Näin jäis hieman joústoa eikä alkais kori pärisee ja tärisee ja halpaaki ois ku sahais vaa putkesta holkit. Viel jos alumiinista ni ois sport ja hipo. Saletisti natzaa.
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
Tässä tämä mun ratkaisu noilla kölirullilla.
Korotukset ollut autossa noin 10-vuotta,eikä ole muuttunut mihinkään. ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
SOA korotus | LCHJ61 | Maasturiprojektit | 2 | 14.02.2010 13:35 |
ln 110 korotus | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 18.11.2008 23:47 |
XJ:n korotus | Saku T. | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 02.06.2005 19:00 |
K-A:n korotus? | miksu1 | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.01.2005 21:05 |
FJ-55 Korotus? | jambo72 | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 12.11.2004 09:23 |