Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 15.02.2011, 09:02
kivinen:n Avatar
kivinen kivinen ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.01.03
Sijainti: Tuusula, Finland.
Viestit: 3.736
Perusasetus

Voi olla, että Offipalsta ei ole enää pienen harrastajayhteisön "oma" paikka, jossa kaverit jutttelee keskenään. Kyllä tuolta diibadaaban joukosta löytyy aivan helmiä juttuja. Monta kertaa ne voi olla linkkejä ulkomaanfoorumeille, mutta en jaksa ulkomaan foorumeita selata niin mistä muualtakaan niitä bongaisi?

Muistan aika hyvin, kun jossain vaiheessa isoon ääneen toitotettiin uusien harrastajien perään, jotta lajilla olisi tulevaisuutta. Nyt on uusia harrastajia, niin nehän pilaa nettioffailunautinnon.

Mutta se ei ole totta etteikö ajomahdollisuuksia olisi, minusta niitä on enemmän kuin ikinä. Jos vanhat väsyneet sedät ei jaksa edes omistaa autoa, niin ei kai ne jaksa liikkua yli 20 km päähän sillä ajamaankaan? Me kierretään ympäri (eteläistä?)Suomea ajamassa lähempien alueiden lisäksi ja ajettavaa on oikeasti paljon. Jossain paikoissa käydään vaan kerran vuodessa tai kahdessa, mutta uusiakin ajomahdollisuuksia seuraillaan täältä palstalta. Ikinä ei tiedä, jos ajoreissun saisi yhdistettyä johonkin osannoutokeikkaan tai jopa työreissuun(näin on tapahtunut kymmenessä vuodessa jo kerran). Ollaan ajeltu mm.: Nokialla, Raisiossa, Porissa, Luumäellä, Kylmäkoskella, Savonlinnan kupeessa, Heinolassa, Sipoossa, Pornaisissa, Joensuun huitteilla, Espoossa, Mäntsälässä, Riihimäen tuntumassa, Hirvensalmella, Pälkäneen tienoilla, Kirkkonummella. Kiitos näistä kuuluu niille ihmisille, jotka järjestävät ajomahdollisuuksia. Se EI ole helppo, tai varsinkaan palkitseva homma.

Eihän joka kuukausi tarvi olla ajotapahtumaa, eihän kukaan kerkiä kaikkia tapahtumia ajamaan läpi, mutta joskus ehtii neljäkin reissua heittämään kuussa. Lähinnä se on itsestä kiinni kuinka paljon haluaa nähdä vaivaa harrastuksensa eteen.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mielestäsi rumin auto Wille Bullshit 49 09.09.2015 09:10
Laukaa, Area51 ajopäivä 12.6 (päivämäärä muuttunut) Masai Tapahtumat 48 07.10.2010 09:16
kaukovalo ref muuttunut? ipancruiser Tekniikka & Jutustelu 1 05.12.2009 06:13
FOFF.NU sivujen osoite muuttunut Linkit 0 17.11.2005 17:13
Maastopaketin peräkärry sääntö muuttunut nettijussi Tekniikka & Jutustelu 0 24.10.2003 19:21


Sivu luotu: 07:23 (GMT +2).