![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Eikös esim 340 volvossa (renaultin koneella) ole letkun väliin asennettava termostaatti, muistaakseni jotain 91 astetta oli aukeamislämpö..
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Eikö 57 mm ole yleinen termostaati koko? Sellainen tuohon + pieni sorvattu putki holkki...? Mitä tuossa "helmassa" on, näyttäisi vain eräänlaiselta jatkeelta.
Laitoin joskus 5 syl audiin valmetin termostaatin, saman kokoisia molemmat.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Kävin IKH:ssa ja sieltä löyty 60mm valmetin termostaatti asteita 82... en ole vielä koittanut, mutta pitäisi käydä suoraan tuon vanhan tilalle.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Niin onko se 60mm mitattuna tuosta laipasta? Silloin rungon mitta on 57mm, ja niitä löytyy huru-mycket.
![]()
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Toi putki on sen 60mm-kaulus leveampi. Laitoin sen Valmetin termostaatin paikoilleen. IKH:sta löytyi nro T5434A. Sopii ilman muutoksia.
Pihallla on -12 pakkasta ja laitoin pahvin jäähdyttäjän eteen. Annoin käydä tyhjää, mutta lämpömittari ei vain nousut... Suljin lämmityslaitteen kierron niin sain lämmöt aavistuksen nouseen. Lopulta kävin ajamas lenkin täyskaasulla niin lämmötkin sain nouseen 75 asteeseen.... No pitää testata paremmin seuraavan aurauksen aikana. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Ei tahdo nousta lämmöt näin kylmillä (-15) valmetissakaan, jos tyhjää vain käy ilman kuormaa. Sitten kun tehdään töitä, nousee lämmöt ja termari aukeaa. Tyhjäkäynnillä riittää lämmityslaitteen toiminta pitämään koneen alle termarin avautumislämpötilan.
__________________
Jukka |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
BJ:n koneen tunnistus? | Setä | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 30.08.2009 19:01 |
Akselin tunnistus | LaaLaa | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 01.07.2009 13:55 |
tunnistus apua | ärjy | Chit-Chat | 6 | 16.06.2009 10:50 |
Rangen termostaatin lämpötila? | janiojan | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 06.11.2006 12:12 |
O: fj-55 termostaatin kotelon pohja (löyty) | Jii-Jii | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 10.06.2006 21:30 |