Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.11.2010, 21:47
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.073
Perusasetus

Uudessa Tekniikan Maailmassa oli melkonen kasa lisäpitkiä testattu, xenonilla ja ilman. Voittaja? Halogeenipuolella Bilteman neljänkympin lyhty, xenoneista X-Vision 9". Ei olleet Lightforcet kovinkaan korkealle ylistettyjä...

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 18.11.2010, 19:13
gikseri gikseri ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 02.08.07
Sijainti: Forssa
Viestit: 369
Perusasetus

Kaveri on x-visionin maahantuojalla töissä ja tänään meni kuulemma koko varasto tyhjäksi. Eilen myivät jo puolet varastosta.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.11.2010, 19:26
Repro:n Avatar
Repro Repro ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.10.04
Sijainti: Lappeenranta, Finland.
Viestit: 9.050
Thumbs up

Kattelin kans että vois olla ihan hyvä investoinnin kohde noi Nordicin xenon lisärit!
__________________
Montenegro Offroad Club#10
Montenegro Racing #4
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 18.11.2010, 23:09
pajero22:n Avatar
pajero22 pajero22 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 01.06.07
Sijainti: LAITILA, Finland.
Viestit: 25
Thumbs up

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja gikseri Näytä viesti
Kaveri on x-visionin maahantuojalla töissä ja tänään meni kuulemma koko varasto tyhjäksi. Eilen myivät jo puolet varastosta.
En ihmettele yhtään.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 18.11.2010, 23:15
Jarcca:n Avatar
Jarcca Jarcca ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.03.05
Sijainti: Kouvola
Viestit: 627
Perusasetus

Niin näytti bilteman testivoittaja olevan myös loppu.
__________________
KYM#2
https://www.youtube.com/user/Offijarcca
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 18.11.2010, 23:46
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.073
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja gikseri Näytä viesti
Kaveri on x-visionin maahantuojalla töissä ja tänään meni kuulemma koko varasto tyhjäksi. Eilen myivät jo puolet varastosta.
Taitaa olla melkonen lottovoitto pikkufirmalle tollanen TM:n testivoitto. Ilmasta mainosta ja uskottavaakin sellasta kun on tollanen kasa (50 kpl) valoja testattu.

Vielä näyttää löytyvän oinoselta: http://www.nettiosa.com/product_details.php?p=1642 Hinta ja laatu kerrankin kohdanneet, halvinkin (xenon) voi olla joskus paras.

Jännä homma että xenoneissa referenssit lasketaan eri tavalla kuin halogeeneissa, saadaan puolta pienempi referenssi lasiin.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 19.11.2010, 11:43
ankkuli ankkuli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.11.08
Sijainti: Hyvinge
Viestit: 160
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Uudessa Tekniikan Maailmassa oli melkonen kasa lisäpitkiä testattu, xenonilla ja ilman. Voittaja? Halogeenipuolella Bilteman neljänkympin lyhty, xenoneista X-Vision 9". Ei olleet Lightforcet kovinkaan korkealle ylistettyjä...
Kanssa testiä kattelin, ja sen mukaan Lightforce antaisi vähiten valoa eurolla. Bilteman tuikuthan olis ton testin mukaan laillisella polttimolla jo lähellä 15v takaisten rallipitkien kantamaa.

Aika hyvin oon pärjäilly ilman lisävaloja, mutta jos jotain autoonsa ruuvaa, niin ehkä 20€/pari Ring Roadrunnerit tai 40€/kpl Biltemat näköjään sitte. Saa useamman satasen lisäpitkät jäädä edelleen kaupan hyllylle, sijoitetaan nekin rahat paksumpiin johtoihin ja uusiin H4-umpioihin.

Kaikkien aikojen paras yleispitkä on omasta mielestä Bosh Rallye 225. Klassikko. Hyvin näkee ja mollukat ovat niin täysin sopimattomat minkään auton linjoihin että ne sopivat ihan joka paikkaan. vähän niinkuin sievin puolivarrellinen turvakenkä

Viimeksi muokannut ankkuli : 19.11.2010 11:46
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 19.11.2010, 12:31
BryGgi BryGgi ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.12.08
Sijainti: p-savo
Viestit: 1.444
Perusasetus

Tuli tuossa hommattua itse nuo lightforcen 170 strikerit äljiin keulille. paljon ne maksaa, eikä nyt niin hirveen paljon paremmat kuin esim rällyet, mutta ainut takaajatus olikin se että kestää ne valot. Nimittäin olen niin laiska että en kesällä laita suojaa laseihin. useampi linssi hajonnu rällyestä ja ei kun uutta ostamaan suosiolla. tukenakin pitää olla lattarautaa että jaksaa sen rautamöhkäleen pitää ilman värinöitä. kuristin rikan poiston jälkeen normisuotimella näyttää kauas ja pistemäisenä, joutunee hommaamaan ne kombosuodattimet että paranee nuo penkkojen valaisu, muuten ei valittamista kuin hinta:P ja tuommoiset testi hiukan huonoja siinä mielessä kun kestävät niin lyhyen aikaa, tiedä sitten miten on valotehon laita halvoissa kun 100w polttimot hehkuneet kaksivuotta.. ei saata teho olla yhtä hyvä enää.
__________________
[O]=TOYOTA=[O]
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 19.11.2010, 19:31
Krisse:n Avatar
Krisse Krisse ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 22.03.09
Sijainti: Kotka
Viestit: 1.105
Perusasetus

Ikääntymistesti ois tietysti ehkä ihan hyvä idea, mut sitten taas toisaalta kestäähän noi halvat tarvikeumpiotkin (DjAutot, Depot sun muut jotka ovat oikeasti aikamoista skeidaa) autoissa vuoskaudet ihan hyvänä ja niitä sentään poltetaan aina kun ajetaan. Ylivattisten huomioiminen taas palvelisi luultavasti aika pientä käyttäjäjoukkoa (vaikka alan harrastajia ne kiinnostaakin, mutta olemme kuitenkin varmaan vähemmistö) ja tuplaisi mittausten määrän.

Itseäni vertailu kyllä kiinnostu juuri noiden Lightforcejen puolesta koska olen jo vähän väsynyt niiden hehkuttamiseen, ja olen mielessäni odotellutkin jotain tällästä josta nähtäisi oikeasti että onko ne todellakin ylivertaiset kuningasvalot. Oma arvioni oli että joku tunnetumpi ja perinteisempi valmistaja samassa hintaluokassa on varmaan vähintään yhtä hyvä. No, pieleen sekin vähän meni että ei sen puoleen :-)

Mutta ei Lightforceihin rahansa laittaneiden kannata vaipua epätoivoon. Eiköhän Lf tuotapikaa julkaise jonkun tiedotteen missä kerrotaan että ruuvamalla nippelin X tilalle nippeli Y ja laittamalla suodatin Z, saadaan siitä testin ylivoimainen voittaja mutta sitten valo ei ole enää pykälien mukainen ja he myyvät vain speksien mukaisia kamoja. Viitaten tietenkin - toki nimeä suoranaisesti mainitsematta - Biltemaan josta mitattiin kai referenssin ylittävä valoteho.

Kiinnostavaa olisi myös ollut nähdä vaikka vain muutama halogenivalo xenon sarjalla tuunattuna, mutta tuskimpa sekään olisi palvellut niin suurta osaa lukijakunnasta että olisi kannattanut.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi
(perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f)

wonk.sytes.net/76s/
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 19.11.2010, 20:26
BryGgi BryGgi ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.12.08
Sijainti: p-savo
Viestit: 1.444
Perusasetus

ero oli kyllä aika silmiinpistävä näissä strikereissä kun eka oli ne alumiinirenkaat paikoillaan umpioissa. kunnes ne otti pois niin valo meni huomattavasti pistemäiseksi. joten ei ihme että valo semmoisia kantamia lupaa valokuviolle. toivottavasti parempaan suuntaan menee kun hommaa ne uudet suotimet.
__________________
[O]=TOYOTA=[O]
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 20.11.2010, 01:21
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Arvatkaapa mihin TM:n testaamaan halogeenilisäkaukovaloon mahtuu ksenon-muuntosarja sisälle.
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 20.11.2010, 01:29
Ranee:n Avatar
Ranee Ranee ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.09.07
Sijainti: Seinäjoki
Viestit: 1.049
Perusasetus

Lightforceen...

Itsehhän en tosin tiedä... pojat vaan puhunu...
__________________
Joop
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 25.11.2010, 07:00
Vilkutin:n Avatar
Vilkutin Vilkutin ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.09.04
Sijainti: Lahti - Padasjoki, Finland.
Viestit: 3.213
Perusasetus

tuon testivoittaja bilteman sisäään kuulemma mahtuu normi ballasti... EIKÄ MIKÄÄÄN *ITUN LIITINLAITE. Kurjassa mallissa jos tollasella asialla tarvii päteä, eikö mitään muuta löydy?




Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Arvatkaapa mihin TM:n testaamaan halogeenilisäkaukovaloon mahtuu ksenon-muuntosarja sisälle.
__________________
PäHäMa
Pamaas
SLCK

Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980

Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982
Ex. Suzuki Jimny 2006
Ex. Toyota Landcruiser RJ70
Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981
Ex. Hilux LN65
Ex. Volvo C303
Ex. Hilux LN65
Ex. Suzuki 413
Ex. Range 3.5L +hj akselit
Ex. L200
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Sähkövinssien top10??? repo Tekniikka & Jutustelu 48 19.06.2008 21:56
SJ413 vm -86:n lisäkaukovalojen kytkentä? JC Tekniikka & Jutustelu 1 18.01.2008 22:53
Työ- /maastovalojen TOP10 gikseri Tekniikka & Jutustelu 18 28.11.2007 15:49
Mikä on faq ja fyi -lista ? finvalp Chit-Chat 4 31.03.2006 17:41
Lista JNiemi Tekniikka & Jutustelu 0 24.08.2004 18:28


Sivu luotu: 22:57 (GMT +2).