Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 19.01.2010, 18:50
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Angry

herrat nostaa vaan palkkaansa, loppu sille


helppo olisi näillä palstan kävijämäärillä laittaa meistä joku sinne (eduskuntaan) hoitamaan vaikka niitä harraste- ja maasturi/työajoneuvoasioita?

Tältä sivustolta on jo äänestetty porukkaa Big Brotheriinkin, miksi ei tätä kansan osaa edustamaan?

Kohta on taas vaalit. Äänestysprosentti laskee vuosi vuodelta, muutos asiaan?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 19.01.2010, 18:58
Arska-tehtaalta:n Avatar
Arska-tehtaalta Arska-tehtaalta ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.08.05
Sijainti: Retuperän Ranchi, Joutseno, Finland.
Viestit: 3.272
Perusasetus

Jos Paavo saa pakolaispolitiikkaan täyskäännöksen, niin mie äänestän sitä vaikka maailman keisariksi
__________________
WORRY

Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 19.01.2010, 19:27
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Smile

kontrolloitu maahanmuuttopolitiikka vai kontrolloimaton?


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Arska-tehtaalta Näytä viesti
Jos Paavo saa pakolaispolitiikkaan täyskäännöksen, niin mie äänestän sitä vaikka maailman keisariksi
Jos tämä on politiikka-topic niin kai sitten saa postata niinkuin asioista ajattelee..Arska on kyllä aika rohkea, uskaltaakohan tähän laittaa edes hymiötä olematta heti rasisti? :-)


"Ehdottomasti myös olen maahanmuuttokriittinen, koska mikäli maahanmuuttoa ei voida tarvittaessa kritisoida, voivat hallitsemattomaan maahanmuuttoon liittyvät asiat aiheuttaa konkreettisia kriisiuhkia kuten jo negatiivisimmat esimerkit muualta Euroopasta ovat jo todistaneetkin.”

Jos Paavo sanoisi tuon niin olisiko hänkin sitten heti rasisti ja äärioikeiston kannattaja?
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 19.01.2010, 19:37
Ipe64:n Avatar
Ipe64 Ipe64 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 12.01.05
Sijainti: Hausjärvi, .
Viestit: 1.227
Perusasetus

Ennenkuin minut bannataan poliittisen topiikin aloittajana,pakko sanoa et kirjoitus oli tarkoitettu, ja on sarkastinen lataus, ja nimet tuohon "listaan" tuli spontaanisti entisistä ja nykyisistä neropateista ja kerran jo ryvettyneet jokainen tahollaan.
Syvällisempään politikointiin en lähde....
__________________
www.ipefix.fi
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 19.01.2010, 19:59
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ipe64 Näytä viesti
Ennenkuin minut bannataan poliittisen topiikin aloittajana,pakko sanoa et kirjoitus oli tarkoitettu, ja on sarkastinen lataus, ja nimet tuohon "listaan" tuli spontaanisti entisistä ja nykyisistä neropateista ja kerran jo ryvettyneet jokainen tahollaan.
Syvällisempään politikointiin en lähde....
Jos esim. tämän chit-chatin "epämääräisestä jauhamisesta" koostuvaa päihdepolitiikkaosiota on seurannut niin voi havaita ettei täällä helposti bannata joka on todella hienoa asia mm. avoimen keskustelun käymisen ja sen mahdollisten tulosten kannalta.

Itse olisin sitä mieltä että Suomen todellinen sananvapaus taitaa rajoittua juuri tänne offipalstan keskusteluihin- hatunnosto ja suuri kunnioitus näiden sivujen ylläpitäjille.


Ongelmallisinta koko nyky-yhteiskunnan toiminnassa tällä hetkellä on se, ettei avointa julkista keskustelua juuri mistään todellisista ongelmista suvaita tai kovinkaan laajalti päästetä julkisuuteen ja siten objektiivisen arvioinnin alle ja tältä pohjalta tapahtuvan päätöksenteonkin kohteeksi virallisen julkisen keskustelun keskittyessä täysin epäolennaisiin asioihin - samalla pääsevät monet mahdollisesti ennaltaehkäistävissä olevat ja jopa jo näköpiirissäkin olevat ongelmat kasvamaan hallitsemattomiin mittasuhteisiin joka kehityssuunta ei voine olla kenenkään kannalta kovinkaan hyvä asia.

Todellisia ongelmia keskustelunaiheena vältettäessä myös ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä ei voida harkita ennen kriisien konkretisoitumista jolloin voi olla jo ns. "myöhäistä" tai sitten asioiden tuossa vaiheessa tapahtuvaan "post-traumaaliseen" selvittelyyn ja korjaukseen uhrautuu huomattavasti enemmän ajallisia ja varallisia resursseja jotka aiheuttavat kuluja, joihin tulevaisuuden Suomella ole ehkä enää varaa.

Poliittisessa ja julkisessa keskustelussa yhtenä osa-alueena olevassa ja aiemmin viitatussa maahanmuutossa huomio tulisi laittaa todelliseen ja onnistuneeseen kotouttamiseen ja maan tavoille opettamiseen eikä siihen kuinka me oppisimme ja omaksuisimme maahanmuuttajien eri kulttuurit koska tämä on kuitenkin vielä Suomi jossa on Suomen tavat ja jossa pitää toimia kuten Suomalainen yhteiskunnan jäsen, tosin nykyinen Suomalainen yhteiskunta näyttää huonoa mallia maahanmuuttajille jo poliitikkojemme alati jatkuvaa ja lisääntyvää väärinkäytösten määrää seuratessa.

koko nykyinen poliittinen järjestelmä pitäisi tavallaan tuulettaa ja putsata täysin pois nykyiseltä vinoutuneelta "oma etu ensin"- pohjaltaan.

Viimeksi muokannut Urbancityboy : 19.01.2010 20:08
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 19.01.2010, 19:55
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.253
Perusasetus

Lainaus:
Eli tuosta vero topicista tännekkin...

Perhana kun tämä maapallo alkaa olla jo siihen malliin valmis että kenelläkään ei ole enää töitä omalla saralla.

Eli sen sijaan että vihreät halaisi valaita ja puita,eli keskittyisivät maailman pelastamiseen,he keskittyvät yrittäjien kurittamiseen,minkä pitäisi olla vasemmistoliiton hommia.

Viime vaaleissa porvarit käytti paljon energiaa saadakseen hoitsuille lisää liksaa,jonka taas olisi luullut kuuluvan demareille/vasemmistolle,sen sijaan että olisivat hoitaneet yrittäjille sitä liksaa.

Kaikessa vaaliraha sotkuissa ei demarit saa kunnon oppositio rähinää ailkaiseksi vaan uhittelevat "sängyn alta"tekemättä mitään konkreettista,eli menevät siinä perssuomalaisten tontille.

Perssuomalaiset arvostelevat suomen pakolaispolitiikkaa,eli menevät siinä smp:n tontille,ai niin sehän on smp.

Ja kepu on nykyään kaikkien urbaanijormien pååäänen kannattaja eli kaukana maaseudun asioiden ajamisesta pääasia että saadaan isot kannatusluvut,eli siinä mennään jo demareiden tontille.

Sviddu!!!. Vihreät halatkoon valaita. Porvari hoitakoon verot siihen malliin että täällä kelpaa yrittää. Demarit hoitakoon duunareille edut,ja turvan,ja eläkkeen. Kepulaiset hoitakoon jyväjemmareiden jyvät jemmaan. Ruåttalaiset pitäköön pakkoruåtsinsa ja kaksikielisyytensä ja sen ettei MISSÄÄN olosuhteissa tule KENELLEKKÄÄN pakkovenäjää,tai kiinaa. Ja perssuomalaiset pitäköön soininsa.

Eli suutari pysyköön lestissään....!!!!
Suuri syy siihen ettei politiikka kiinnosta ihmisiä on se että siellä ei enää nähdä semmoista "paloa" asioita kohtaan. Missä on työväen vappumarssit?? Missä sikaria polttelevat möhömahaiset porvarit??? Missä kukkamekkoiset viherpiipertäjät???? Missä heinäkengät????? Ja punalippu kommarit????

Kaikki on kilvan aina jonkun mediaseksikkään asian kimpussa niinkuin nyt noiden pääomatulojen.

Okei niiltä sitä pitää ottaa joilla sitä on ,mutta jos kansakunta pitäisi saada pidettyä käynnissä,ja uusia innovaatioita luotava, niin silloin kaikenlainen tasapäistäminen olisi syytä unohtaa.
Sillä ihmistä ajaa eteenpäin pääasiassa jonkinlainen kunnianhimo,ja toivo paremmasta(rikkaammasta) huomisesta ,oli sitten kyse työelämästä tai yrittämisestä.
Jos nuo haaveet kaadetaan jo heti tuoreeltaan esim.hätiköidyillä veroratkaisuilla= ruuan arvonlisäveronlasku = jonkinlainen kassavaje = keksittävä jotain muuta verotettavaa = pääoma,työmatkavähennys,ajoneuvonkäyttömaksu,diese lin valmistevero(?),eli kaikki nämä vain siksi että porvarit!!!! Voisivat lunastaa vaalilupauksensa,jolla saivat vihdoin sen vaalivoiton.

Eli tuo ruuan alvi on ollut semmoinen hyvä vero että sen on maksanut kiltisti niin perushikinenduunari,jyväjemmari,poroporvari,ja huumediileri+ kaikki muut mm.kuutamokeikkailua harrastavat remppajormat ym.pakertajat jotka eivät maksa muita veroja.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 19.01.2010, 20:00
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Aloitetaan varovasti.. mediamaksu? ; helvattu pakollinen jokaiselle taloudelle , sillä saadaan lisää verotuloja , seuraavaksi keksitään ilmavero , sitähän jokainen nauttii limaiseksi ,pakkohan siitä on saada kassavirta , kun duunari vetää keuhkot täyteen..
Takinkääntäjä haluu p**ministeriksi, voi hyvää päivää.. Kukaan muu ei uskalla ja tämä nykyinen ,ilmeisesti tulossa jokin skandaali kun muka terveys -syistä pois haluu.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 21.01.2010, 00:20
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Thumbs down

ilmaveroa jo maksellaan


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k.j Näytä viesti
Aloitetaan varovasti.. mediamaksu? ; seuraavaksi keksitään ilmavero , sitähän jokainen nauttii limaiseksi ,pakkohan siitä on saada kassavirta , kun duunari vetää keuhkot täyteen...
Tuohan on jo käytössä vaikka tosin eri nimellä; päästövero. Sitähän me jokainen maksetaan kun ylipäätään ollaan olemassa ja täysin tyhjästä. Mitään vastinetta rahalle ei kukaan elinaikanaan saa, mutta valtion ja EU:n kassa lihoo
Inhorealisti
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 21.01.2010, 01:12
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Smile

Veroa ilmasta, ei ole ilmaista


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Byrocrat Näytä viesti
Tuohan on jo käytössä vaikka tosin eri nimellä; päästövero. Sitähän me jokainen maksetaan kun ylipäätään ollaan olemassa ja täysin tyhjästä. Mitään vastinetta rahalle ei kukaan elinaikanaan saa, mutta valtion ja EU:n kassa lihoo
Inhorealisti

Katselin miettiessäni teemaa ´tyhjästä maksaminen´vakuutuksessa, liikenteessä ja mm. joka sekunti ajoneuvoverotuksen kohteena olevaa HJ:ta jota olen nyt parin päivän ajan onnistunut säälimään kovilta pakkasilta eli en ole tarvinnut kylmäkäynnistää koko laitetta, mutta KÄYTTÖmaksut sun muut verot sen kun juoksevat vaikka ei tuo leipää ole juuri huutanut tai saastuttanut umpijäisenä tuossa pihalla seisoessaan.

Se on vähän kuin tyhjästä maksaisi kun maksaa käyttöveroa tai päästöveroa niiltäkin hetkiltä jolloin ajokki ei edes liiku mihinkään eli sitä ei todellisuudessa edes käytetä ja maksut eikun juoksee siltikin:-(

Olisiko se niin kovin huono idea se 'verot kerättäköön polttoaineen hinnassa ja korkeintaan entiset perusverot siihen päälle jos on kerran valtiolla rahat vähissä'- tyyppinen ratkaisu jota melko laajalti on täälläkin forumeilla ehdotettu.

Kiteytettäköön, että nyppii tämä homma kun auto ei liiku mihinkään ja verot vaan juoksee ajalta jolta ajoneuvoa ei käytetä jolloin se ei kovin paljoa saastutakaan. Melko hanurista on tämä systeemi jos noita veroja kerran vielä on meininki veivata reilusti ylöspäin.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 19.01.2010, 18:58
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
helppo olisi näillä palstan kävijämäärillä laittaa meistä joku sinne (eduskuntaan) hoitamaan vaikka niitä harraste- ja maasturi/työajoneuvoasioita?

Tältä sivustolta on jo äänestetty porukkaa Big Brotheriinkin, miksi ei tätä kansan osaa edustamaan?
http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=34094

Näin helppoa se on, tuhansia ääniä muutamassa vuorokaudessa ja pajerokuski pääsi big brotheriin!

Tai no, kai joku muukin äänesti kuin pajerofanit.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M:Suomen Kallein BJ 40 Jouni Järvinen O/M/V Ajoneuvot 8 26.09.2007 21:36
Suomen tiestö?? Chit-Chat 4 27.02.2005 15:29
Suomen... Tekniikka & Jutustelu 4 07.01.2005 07:08
Politiikka kumikana Society 2 10.03.2004 08:18
politiikka bono Jokes 0 22.11.2002 16:32


Sivu luotu: 19:12 (GMT +2).