
04.01.2010, 23:15
|
 |
Korpraali
|
|
Rekisteröitynyt: 29.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 6.030
|
|
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nalle
Vähän samaa ajattelin minäkin. Ei muuta ku lähestymiskieltoon tuomitulle kaulapanta, jossa vaikkapa tuollainen soppeli 80g Aniittia tai mitä näitä hoppusampia aineita nyt sitten onkaan.. Lähestymiskiellolla suojatulle annettaisiin puolestaan tamagotchin kokoinen vastakappale vaikkapa ranteeseen ja hyvää päivänjatkoa. Jos lähestyjä älyää pysyä etäällä, niin njet problem.. Mutta auta armias, jos menee liika lähelle, niin PUM.
Mutta vakavasti ottaen tuo lähestymiskielto spekulointi vaan on taas jotain sellaista puppua, jolla todellakin yritetään pestä niitä poliittisia kätösiä, kun paska on jo osunut tuulettimeen. Se vain on kummaa, että aina tällaisen tapauksen jälkeen noita v*tun hyviä ideoita syntyy kuin sieniä sateella. Jokelan ja Kauhajoen jälkimainingeissa päätettiin lopettaa aseilla tapahtuva rikollisuus kerralla ja alettiin säätää aseiden kieltolakia. No, nyt kun porukkaa lahdattiin luvattomalla aseella, päätettiin aselakia koventaa niin, että saataisiin luvattomat aseet pois kaduilta.. Mitenköhän lie siinä mahdetaan onnistua. Varmaan hyvin. Onhan idean takana useita ihan oikeasti hyvin palkattuja, joten sitä kautta myös varmasti viisaita ihmisiä. Lisäksi pää-Matti päätti luvata oikein henkilökohtaisesti, että tuo Ibrahimin käyttämä luvaton pistooli jäljitetään.. Hyvä Masa!! Mitäpä luulette, paljonko se auttaa, jos tuo mustasta raudasta jyrsitty vempele voidaan jäljittää vaikkapa varastetuksi... Noh, nyt sitten keksitään, että lähestymiskiellon rikkojalle voitaisiin kääriä nilkkaan piippaava panta, jolla sitten voitaisiin lopettaa lähestymiskieltorikokset.
Onkohan näissä taas jälleen kerran unohdettu se tosiasia, että jos ihminen päättää jonkun tappaa ja on edes jollain tavalla motivoitunut ja kykenevä ajatuksensa toteuttamaan, niin kyllähän se sen tekee.. Vaikka nilkassa olisi minkälainen panta tahansa. Ei näitä rikoksia vaan saada loppumaan millään poppakonstilla. Yhteiskunnan pahoinvointi ja siinä rypevät paskiaiset vaan ovat tämän päivän juttu, haluttiin sitä, eli ei.
|
Sieltä tuli jälleen asiaa, jännityksellä odotan mitä Vanhanen päättää syvällisten mietteiden jälkeen  kuulostaa jännältä että aselakia kiristämällä saadaan laittomat aseet pois.
|