Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 31.12.2009, 16:00
AtteL:n Avatar
AtteL AtteL ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 15.03.08
Sijainti: VALKEALA(kouvola)
Viestit: 850
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HRD Näytä viesti
Poliisiylijohtajan mukaan tällä heepolla ei ole ollut ikinä laillista asetta. Tässä tapauksessa ei kiristetyistä säädöksistä ois ollu mitään apua. Mutta tullaanhan niitä kuitenkin tiukentamaan.
Se onkin paljon helpompaa nykyään hankkia ampuma-ase ilman lupaa kun luvallisena. Voi hankkia suoraan itselataavan/järeämmän kaliberin, eikä tarvi tyytyä mihinkään 22:seen.
Nyt kun lupien saanti tiukkenee koko ajan, niin varmasti luvattomien aseiden kysyntä ja määrä kasvaa sekä niiden maailmanmarkkinahinta nousee.
Englannissahan kiellettiin joskus -95 aikoihin kaikki käsiaseet, eikä sillä ollut muuta vaikutusta kun se, että väkivalta- ja ampuma-aserikokset lisääntyivät. Eläköön, eläköön, eläköön...!
Jos/kun sama käytäntö ehtii tänne Suomeen saattaa käydä monelle nuhteettomalle harrastajalle sellainen tapaus, että omat luvalliset aseet "häviää" yhtenä yönä yllättäen... Koneliikkeistä loppuu tilapäisesti vaseliini ja Etralta paksu muovikelmu..
__________________
KYM
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Taas GPS:stä Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 74 31.10.2009 21:36
Taas renkaista oskari4x4 Tekniikka & Jutustelu 5 09.10.2006 19:13
Hellerajojen paukuttelua L-200 Chit-Chat 28 21.06.2006 16:58
Ja taas kolisee. -P- Chit-Chat 28 28.03.2006 16:56
kahvituttaa taas... ari Tapahtumat 2 29.04.2005 12:37


Sivu luotu: 10:06 (GMT +2).