Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tiipe
Ei pitäisi olla pilattu vielä ainakaan asian osaava kats mies sattunut paikalle vaihteeksi jos kuorma auto niin ei pitäisi olla ongelma konttori vaihtoon.
|
Tiipellä vähän pisteet ja pilkut hukassa.

Mut ei se mitään. Kyllä valitettavasti tämäkin asia on jo aikaa sitten määrätty AKE:n toimesta niin että kuorma-autoihin sovelletaan samoja ha/pa rengassääntöjä. Kyseinen pykälähän koskee lakitekstin mukaan "soveltuvin osin" myös kuorma-autoja.
Lainaus:
1 §
Soveltamisala ja määritelmät
1. Tämä päätös koskee M1- ja M1G-luokan ajoneuvon (henkilö- ja maastohenkilöauto), N1- ja N1G-luokan ajoneuvon (paketti- ja maastopakettiauto) sekä soveltuvin osin muun M- ja N-luokan ajoneuvon rakenteen muuttamista, jäljempänä auton rakenteen muuttamista, ellei ajoneuvon alaluokkaa erikseen mainita.
|
Hyvin usein tän tyyppisten autojen otteelle on naputettu se koko ainoastaan, mikä oli auton alla maahantuodessa. Oikea alkuperäinen koko löytyy kuskin oviaukon tarrasta, jossa lukee yleensä aika mitätön rengaskoko.