![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Kuorma-auton maksimipituuden ylittäminen väliaikaisesti? EI YLITETÄ 12 METRIÄLoytyykohän kenelläkään tiukkaa faktaa, jos esim putki saa tulla keulasta yli metrin, ja perästä kaksi metriä - niin mitenhän tämä käyttäytyy silloin kun kuorma auton pituus on tuo lain sallimat 12m??? Eli saako silloin tulla senttiäkään yli kummastakaan suunnasta?
Viimeksi muokannut valkkari : 23.11.2009 22:13 |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tossa pitäis olla vastaus kysymykseen ja vähän muutakin.
__________________
KYM |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Eli siis mulla on 12m pitkä avolava auto - 8,5m lavalla, ni saako sillä kuljettaa esim. 10m pitkää tavaraa, eli siten että tulisi 1,5 m takalaidan yli??? |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
hä ja kaikki kirjoitukse ovat muistin varaisia,eli ei kovin luotettavia koska yleensä en illalla muista mitä aamulla söin vai söinkö ollenkaan. Ja omituiset sanat saattaapi johtua tän noupädin kosketus näppäimistä, ku tulee näitä harha/viereisiä kirjaimia |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() 6. Edellä 1-5 momentissa tarkoituissa kuljetuksissa kuorma saa ajoneuvon käytöstä annetun asetuksen 45 §:n 2 momentin säännöksistä poiketen ulottua ajoneuvon ääriviivan ulkopuolelle seuraavasti: a) ajoneuvon edessä enintään kaksi metriä; b) ajoneuvon takana enintään kolme metriä; ja c) ajoneuvoyhdistelmässä perävaunun takana enintään kuusi metriä, kuitenkin 1 momentin e kohdassa ja 2 momentissa tarkoitetuissa kuljetuksissa enintään neljä metriä. Eli kun muistat merkata ylityksen punaisella lipulla(pimeään aikaan pun. valo) tms. niin asia kunnossa. Henkilö- ja pakettiautollahan nuo max. ylitykset oli eessä 1m ja takana 2m. Aina etuylitys merkattava.
__________________
KYM |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Pitäs olla valo myös valoisan aikaan, ainakin liikkuvien mielestä. En ole jaksanut tarkistaa.
__________________
RUMARACING Esla T4 |
#7
|
|||
|
|||
![]()
No kysästään nyt sitten viellä jatko kyssäri, eli jos se kuorma saa tulla perästä yli - niin saanko mennä sen kuorman kanssa liikennemerkin aluelle, missä on kielletty yli 12m. autoilta???
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään kuorma-auton pystyputki | sollu | O/M/V Muut | 14 | 24.07.2012 11:02 |
Kuorma-auton kokonaismassa | heimali | Chit-Chat | 11 | 18.09.2009 06:57 |
O:Kuorma-auton eturenkaat 10-11 x 22,5 | Racingrabbit | O/M/V Muut | 2 | 17.05.2007 13:31 |
Kuorma-auton penkit | Shuttle | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 12.04.2007 14:06 |
O:Kuorma-auton vaihtolavalaitteet | Racingrabbit | O/M/V Muut | 7 | 11.10.2006 07:32 |