Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 15.11.2009, 08:20
Jugio Jugio ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.06.04
Sijainti: Finland.
Viestit: 80
Perusasetus

Näkyy hallitus/oppositio linjaukset aika selkeästi tuossa Arimanin linkissä.

En kyllä hetkeäkään epäile etteivätkö vasemmiston edustajat mielummin kieltäisi kaikkea yksityisautoilua.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.11.2009, 09:34
Pörö:n Avatar
Pörö Pörö ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.06
Sijainti: Lappi TL
Viestit: 2.028
Perusasetus

Taidan ensi vuonna laittaa ajoneuvokäyttömaksuohimolaukausverosta kuitin tulonhankintavähennyksiin...
__________________
PERKELE!
Lahjattomat lukottaa
Pääsponsori---> Joki-Pub
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.11.2009, 10:19
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Angry

Olen tässä mietiskellyt että millä hitolla noita lakeja ja asettajia vastaan tavan tallaaja voisi taistella. Täytyisi vaan olla niin että kun tämmösiä järjettömiä lakeja tehdään niin kukaan ei niitä noudattaisi eli ei maksaisi. Silloin vaan pitäisi olla niin paljon kapinallisia että saisi jotain näkyvyyttä aikaan eikä vaan itselleen harmia. Ihan näköjään sama ketä noista päättäjistäkin äänestää kun poissaolo prosentit noin suuria.

On se saatana jos bertastakin tuplataan nuo maksut niin kylläpä vituttaa. Joku halpa harrasteajoneuvo luokka kehiin ja äkkiä. Näillä päästövohotuksilla vaan kerätään köyhiltä viimeisetkin pennoset pois.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 15.11.2009, 10:48
MrWhiskers:n Avatar
MrWhiskers MrWhiskers ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 26.02.05
Sijainti: Jämsänkoski, Finland.
Viestit: 10
Perusasetus

Ja kaikista surkuhupaisinta mielestäni on , että suomeen kerättävästä verotulosta jää vain murto-osa ,jos sitäkään .
Se , että tuloja kohdennettaisiin vakkapa tieverkoston kunnostukseen on puhdasta p***a-puhetta . imo. !
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 15.11.2009, 12:31
peedro:n Avatar
peedro peedro ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.10.09
Sijainti: itä-suomi
Viestit: 179
Perusasetus

Minusta tää homma kolahtaa eniten pientulosiin lapsiperheisiin.Esm.itellä 3muksua,pari koiraa,ei stana sovita pieneen autoon eikä oo rahaa ostaa uutta vähäpäästöstäkään.Kesä autona mulla on kupla,vissiin siihen survouduttava ja eikun lomamatkalle.

Aivan järetön vero,väittäsinpä että tuosta volvosta tulee vähempi päästöjä vuoteen kuin uudesta autosta,eihän siihen tule kilometrejä vuoteen juur mitään.Eli en tajuu koko lakia,maksat vaikka et ajas metriikään ei viittis käytöstäpoistookaan tehä.

Pitäskö pitää ajopäiväkirjaa noista harraste peleistä millon ajoo ja millon ei.Laittas akeen kirjat,jotta eivät laskuttas niistä päivistä jolloin ei oo ollut ajoa.Eikös tää oo joku käyttömaksu,ei mulla ainakaan oo joka päivä käytössä auto.

http://www.youtube.com/watch?v=_PbWsF-8aJU
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 15.11.2009, 13:56
PL:n Avatar
PL PL ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 24.08.05
Sijainti: Mertie, Finland.
Viestit: 553
Perusasetus

http://www.youtube.com/watch?v=VD6zQ...1FF2F&index=10
__________________
-Muistitko tänään-
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 15.11.2009, 14:12
ariman:n Avatar
ariman ariman ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 29.12.04
Sijainti: Eagle-City, Finland.
Viestit: 1.033
Perusasetus

Jep, nyt pitää kokeella onnea: Kasko lähtee ainakin toisesta autosta, ehkä molemmista kun ei noita ole tullut ikinä tarvittua. Toivottavasti tuuri pitää, mutta siitä saa kompensaatiota.

Viimeksi muokannut ariman : 15.11.2009 19:27 Perustelu: typoo
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 18.11.2009, 10:59
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja peedro Näytä viesti
Minusta tää homma kolahtaa eniten pientulosiin lapsiperheisiin.Esm.itellä 3muksua,pari koiraa,ei stana sovita pieneen autoon eikä oo rahaa ostaa uutta vähäpäästöstäkään.
No eikö nämä lapsiperheet yleensä ole kaiken muunkin maksajina? Sitten ihmetellään miksei ne ihmiset halua lapsia. Ei ihan viitsi ostella uutta autoa, koska kaikki uudet autot mitä on tullut omistettua on ollut täysiä paskoja. Niissä ei muuta ole kuin vikaa ja saa jatkuvasti juosta korjaamoilla ja maksaa hilloa lisää korjauksesta. Sais vielä autoja missä ei ole minkäänlaisia sähköherkkuja ja tietokone ohjauksia. Se vois jopa kestää. Onneksi nykyinen menopeli on sellainen.

Itselläkin tuo vero nousee johonkin 300e luokkaan. Onneksi kesällä leimasin transportterin matkailuautoksi. Säästää dieselverossa edes jonkin verran. Sitten jos nuo karavaanarit vielä saa nostettua kunnon metelin tuosta ajoneuvoverosta ja siihen saadaan joku kompensaatio karavaanareille niin tuohan koskee myös meikäläistä kun ajelee veronkierto matkailuautoa

Onneksi on päässyt toisesta autosta eroon niin ei tarvi siitä maksella veroja. Mutta hyvin tuo vero kyllä rankaisee jos on joku harrasteauto. Tulee vaan entistä kalliimmaksi harrastaa, joten harrastus pitää vaan lopettaa. Onneksi eivät vielä ole keksineet mönkijöihin mitään lisäveroja. Vakuutusmaksut kyllä nousee koko ajan niissäkin ylöspäin. Joten porukalla vaan maasturit vaihtaan mönkijöihin.
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 19.11.2009, 21:32
mhk:n Avatar
mhk mhk ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 29.10.09
Sijainti: Kivitaipale, Roi
Viestit: 348
Perusasetus

Aken diipadaapadaa löytyy tuolta:

http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2009/20090135

Tuo kohta 3.3. Esityksella arvoidaan olevan positiivisia ympäristövaikutuksia
Veronkorotusko vähentää saasteita?

Mutta mitä tuolla tupistaan että pakettiautojen päivävero korotettaisiin 26 sentistä 35 senttiin -94 vanhemmilla?

Viimeksi muokannut mhk : 19.11.2009 21:37
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 16.11.2009, 14:51
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MrWhiskers Näytä viesti
Ja kaikista surkuhupaisinta mielestäni on , että suomeen kerättävästä verotulosta jää vain murto-osa ,jos sitäkään .
Se , että tuloja kohdennettaisiin vakkapa tieverkoston kunnostukseen on puhdasta p***a-puhetta

Niin se vaan menee, koko käyttöverohan oli väliaikainen keino 90-luvun laman aikaan "parantaa suomen tieverkkoja", hyvinpä on täällä haja-asutusalueilla ainakin parannettu- veroa kerätään enemmän kuin koskaan ja tiet ovat huonommat kuin koskaan.



Täysin järjetön tuo verotusperuste pakettiauto HJ 60 / HJ 61 kohdalla myös, jos taloudellisempaa ja pienempipäästöistä suorasuihkutusturbodieseliä kerran aiotaan verottaa enemmän kuin vaparia.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 16.11.2009, 19:46
proto:n Avatar
proto proto ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 05.10.07
Sijainti: iisalmi, .
Viestit: 389
Perusasetus

no näkyy muitakin ärsyttävän tuo veron nousu.http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/K.../1135250778376
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 16.11.2009, 08:00
LandyCRUISER:n Avatar
LandyCRUISER LandyCRUISER ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 09.12.04
Sijainti: Finland.
Viestit: 13
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikjus Näytä viesti
Olen tässä mietiskellyt että millä hitolla noita lakeja ja asettajia vastaan tavan tallaaja voisi taistella. Täytyisi vaan olla niin että kun tämmösiä järjettömiä lakeja tehdään niin kukaan ei niitä noudattaisi eli ei maksaisi. Silloin vaan pitäisi olla niin paljon kapinallisia että saisi jotain näkyvyyttä aikaan eikä vaan itselleen harmia. Ihan näköjään sama ketä noista päättäjistäkin äänestää kun poissaolo prosentit noin suuria.

On se saatana jos bertastakin tuplataan nuo maksut niin kylläpä vituttaa. Joku halpa harrasteajoneuvo luokka kehiin ja äkkiä. Näillä päästövohotuksilla vaan kerätään köyhiltä viimeisetkin pennoset pois.
Mietiskelyä tosiaa aiheuttaa ja kapinahenki nostaa päätään. Oon HJ.n ja HDJ:n maksujen summalla kapinatalkoissa mukana.
Ja lannanluontikinkereihin arkadianmäelle ja/tai pressanlinnalle raahaudun vaik kulmakarvoilla.
__________________
-HJ-61 -89
-HDJ-80 -90
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 16.11.2009, 13:23
burton:n Avatar
burton burton ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 08.05.07
Sijainti: Lahti
Viestit: 1.320
Perusasetus

jos tuohon 45:seen lisätään jotain saastemaksuja 360€/vuodessa ja siihen kaikki muut verot ja käyttövoima maksut ja kalliit katsastukset niin kilvet lähtee!!!
ajetaan tarrakilvillä ja taksilla!
__________________
-BJ-40
-hilux ln110 ex
-Land Cruiser HJ-45 ex
-hilux ln65 ex

http://www.pahama.com
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 16.11.2009, 13:31
AtteL:n Avatar
AtteL AtteL ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 15.03.08
Sijainti: VALKEALA(kouvola)
Viestit: 850
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja burton Näytä viesti
jos tuohon 45:seen lisätään jotain saastemaksuja 360€/vuodessa ja siihen kaikki muut verot ja käyttövoima maksut ja kalliit katsastukset niin kilvet lähtee!!!
ajetaan tarrakilvillä ja taksilla!
Ääh, hommaat vaa tuolta ison tarran takalasiin ja annat palaa..
http://www.näkeeketkäpärjää.net/
__________________
KYM
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 16.11.2009, 13:45
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Thumbs down

vai jekkupatteri muka auttaa


"jos et pärjää, yritä edes", hohhoijaa. Kyllä tässä maassa on tehty pärjäämisen edellytykset melko mahdottomiksi ja huononee vaan koko ajan. Ja paljon on väkeä, joka ei yksinkertaisesti enää pysty pärjäämään näillä säännöillä mitä rikkaat johtajamme meille laativat.

Jos sitä mielipidettä on aikomus osoittaa niin mukana ollaan, eihän tässä ole mitään järkeä jos aletaan suosimaan isoja bensakoneita kuorma-autoihin rinnastettavissa olevissa laitteissa. Jälleen yksi huono laki lisää Suomessa, en hyväksy tätä nykymenoa.

Mielenosoitus?
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 16.11.2009, 13:35
tapsa4x4:n Avatar
tapsa4x4 tapsa4x4 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.02.03
Sijainti: lahti/hollola, Finland.
Viestit: 9.823
Talking

täytyy ruuvata pitkästä j pätkä patesta syöttöt tappiinsa että savuttaa reilusti kun siitä savutuksestä täytyy maksaa niin nautitaan sitten koko rahalla mustasta ilosta.
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 16.11.2009, 20:09
tepa78:n Avatar
tepa78 tepa78 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 13.01.08
Sijainti: salo, .
Viestit: 1.028
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja burton Näytä viesti
jos tuohon 45:seen lisätään jotain saastemaksuja 360€/vuodessa ja siihen kaikki muut verot ja käyttövoima maksut ja kalliit katsastukset niin kilvet lähtee!!!
ajetaan tarrakilvillä ja taksilla!
Ei se 360€ riitä... mulla ainakin neljävitosessa kokonaismassa 3030kg eli 384,71 euroo+101,8euroo käyttövoimaveroa... pikkasen laittaa ahistamaan
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 16.11.2009, 20:43
elhapero:n Avatar
elhapero elhapero ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.09.07
Sijainti: Tammela.Finland
Viestit: 1.479
Perusasetus

50v


Tilapäinen käyttömaksu 50v
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	käyttömaksu.jpg‎
Views:	181
Size:	4,4 Kt
ID:	9230  
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK
Maplehill Productions
http://www.pajakallio.fi/
http://www.ipefix.fi/
Vastaa lainaten
  #19  
Vanha 15.11.2009, 15:07
ariman:n Avatar
ariman ariman ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 29.12.04
Sijainti: Eagle-City, Finland.
Viestit: 1.033
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jugio Näytä viesti
En kyllä hetkeäkään epäile etteivätkö vasemmiston edustajat mielummin kieltäisi kaikkea yksityisautoilua.
Varmaan ei, mutta näyttäis että kesk/kok/virh tekee sen saman tyhjentämällä sun takataskun?
Vastaa lainaten
  #20  
Vanha 15.11.2009, 15:35
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.477
Perusasetus

Kertokaapa nyt sitten miten tarvittavat verotulot pitäisi kerätä jos tämä on täysin väärä linja? Äkkiseltään näkisin kolme vaihtoehtoa autoilun verottamiseen, 1) ostaminen, 2) omistaminen ja 3) käyttäminen.
Vastaa lainaten
  #21  
Vanha 15.11.2009, 15:40
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

4) ei anneta verorahoja poliitikoille ja mamuille.
__________________
Harbor Cruisers
Vastaa lainaten
  #22  
Vanha 15.11.2009, 15:52
eilhik eilhik ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.11.08
Sijainti: skavaböle
Viestit: 582
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja offroadjouni Näytä viesti
Kertokaapa nyt sitten miten tarvittavat verotulot pitäisi kerätä jos tämä on täysin väärä linja? Äkkiseltään näkisin kolme vaihtoehtoa autoilun verottamiseen, 1) ostaminen, 2) omistaminen ja 3) käyttäminen.
Käyttäminen eikös jokin Euroopan valtio muu kuin tämä (Härskilandia)aio v.2012 mennessä saada GPS pohjaisen käyttömaksun ainakin näin äkkinäisesti ajateltuna reilumpaa kun harrastuspelit eivät liiku kuin muutamia tuhansia kilometrejä vuodessa ja jollakin pitää liikkua.

Toinen vaihtoehto ostaa riittävän vanha takapotku ja päivittää sen tekniikka nykypäivään ei muita kuluja kuin katsastus+käyttövoimavero ja onneton liikennevakuutus, miten jos tuollaisen vielä dieselöi sopivasti nykytekniikalla eihän sitä myytyä saa mutta kiusa se on pienikin.

Pakkohan sitä on jotain kehittää kun euroja on rajallisesti/kk ja ottaja lisää omaa ottamistaan suhteessa tulopuoleen.(taitaa käydä niin että harkinnassa lopettaa se verotettava työnteko ja antaa ko, läjän hankinta muiden riesaksi tähän niin kutsuttuun yhteiseen hyvään : )

Nykytermein "Ulkoistaa" verojenmaksu.
Vastaa lainaten
  #23  
Vanha 15.11.2009, 15:58
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Talking

mun mielestä oikeen onnistunu ympäristöverotus kun bensa kuoma auton maksut 0euroa vuodessa,
co2 on niissä varmaan niin paljon ettei niitä ees vtt.een mittarit osais laskee.
Vastaa lainaten
  #24  
Vanha 15.11.2009, 19:48
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Perusasetus

Melkoiset pykälät


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja offroadjouni Näytä viesti
Kertokaapa nyt sitten miten tarvittavat verotulot pitäisi kerätä jos tämä on täysin väärä linja? Äkkiseltään näkisin kolme vaihtoehtoa autoilun verottamiseen,

1) ostaminen,

2) omistaminen

3) käyttäminen.

1) ostaminen

Auton ostamisen verottaminen on ok silläkin perusteella, että mm. EU on ohjaamassa verotusta ympäristöystävällisempään suuntaan, uuden auton tuottaminen kuluttaa luonnonvaroja ja sitä pitää verottaa jos niitä joku kuluttaa, tähän liittyvät myös saastemaksut jotka tulevat kasvamaan ja aiheuttavat tuottajille kuluja yhä enemmän.Eli siis kuluttaja maksaa minkä autotehdas joutuu velottamaan maksettuaan omat ympäristöveronsa, jonnekin ne kulut on siirrettävä ja tässä tapauksessa ne kuuluvat tuotteen ostajan maksettaviksi.

2) omistaminen

Pelkän vanhan maasturin omistamisesta ei saisi verottaa, ei pelkkä omistaminen kuluta mitään


3) käyttäminen

Tämähän se olisi se järkevin verotuksen muoto, mutta maksaa tulisi vain niiltä päiviltä kun ajoneuvoa todella käytetään. Muutenkin näitä autoja käytetään monissa yhteisesti hyödyllisissä asioissa jonka jo pelkästään sen vuoksi hyötyajoneuvo/ym.pakettiautojen veroja ei saisi nostaa niin ylös, ettei niitä ole enää varaa pitää koska sitten niistä ei ole enää hyötyä kenellekään.


En kannata tätä uutta veromaksua itse ensinkään, vihonviimeinen homma joka pistää miettimään, että mitenkäs tästä sitten selvitään?
Vastaa lainaten
  #25  
Vanha 16.11.2009, 13:28
Cruiseristi:n Avatar
Cruiseristi Cruiseristi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 26.05.08
Sijainti: Ojakkala
Viestit: 424
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Urbancityboy Näytä viesti
1) ostaminen

Auton ostamisen verottaminen on ok silläkin perusteella, että mm. EU on ohjaamassa verotusta ympäristöystävällisempään suuntaan, uuden auton tuottaminen kuluttaa luonnonvaroja ja sitä pitää verottaa jos niitä joku kuluttaa, tähän liittyvät myös saastemaksut jotka tulevat kasvamaan ja aiheuttavat tuottajille kuluja yhä enemmän.Eli siis kuluttaja maksaa minkä autotehdas joutuu velottamaan maksettuaan omat ympäristöveronsa, jonnekin ne kulut on siirrettävä ja tässä tapauksessa ne kuuluvat tuotteen ostajan maksettaviksi.

Uusien autojen valmistamisen ohjaamisessa pitäisi mielestäni kiinnittää enemmän huomiota käyttöikään.Nykyinen "3v. ja paaliin" ajattelumalli ei mielestäni edusta ympäristöystävällistä ajattelua.Kyllähän kierrätyssysteemeistä puhutaan, mutta mikähän mahtaa olla toteutunut päästösäästö?
Jos saastuttaminen maksaa euroopassa paljon , siirretään saastuttavat tuotannon osiot maihin joissa ei ole ympäristösopimuksia (esim. Kiina,Korea ) tai niistä viis veisataan (esim. Venäjä) .Tulevaisuuden "saatevaltioina" toiminevat Intia,Afrikka,Eteläisen Amerikan maat ja muut ns.kehittyvät teollisuusmaat(tää on sit vaan mun ennuste, ei perustu faktoihin).
Liian halpa öljy (joo,joo pensa maksaa Suomessa liikaa) pitää huolen, että näitä hyödykkeitä kannattaa kuskata ymäri palloa toistaiseksi.Erilaisilla tulleilla ja rangaistusmaksuilla on sitä koitettu hillitä, mutta ihminen ahneudessaan on pääsääntöisesti keksinyt tavan kiertää näitä maksuja.

Ja sitten säästövinkkinä vuosien takaa:
Eräs tuttu ajoi siihenaikaan suositulla Datsunilla muutamia kavereita kyydissään, kuinka ollakaan takana tullut poliisiauto antoi pysähtymiskehotuksen .Kaveri rullasi auton tiensivuun , poliisi puhallutti,katsoi paperit ja toivotti hyvää matkaa.Poliisien poistuttua kaveri käynnisti auton ja jatkoi matkaa , takapenkkiläiset hieman ihmettelivät miksi hän oli ootellut poliisien lähtöä, kaikkihan oli kunnossa.Kaveri vaan tuumasi, että ne olisi saattanut ihmetellä dieselkoneen nakutusta, kun olivat just kattoneet bensa-Datsunin paperit
__________________
- missing operating system -

Viimeksi muokannut Cruiseristi : 16.11.2009 13:30 Perustelu: quote päättyy
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
"Asvaltti-intiaanit" tyhjentää maasturien renkaat knucklebone Chit-Chat 1 13.02.2008 12:31
Öljyn hinta tippuu reilusti? Nerd-O Chit-Chat 21 23.10.2007 07:37
Traktorilla maasturien sekaan? KIM Tekniikka & Jutustelu 8 15.06.2004 15:58
Offivarusteen hinnat? Tekniikka & Jutustelu 5 08.03.2004 21:48
63-67 hinnat? Vuosimallit 1963-1967 6 12.09.2003 20:01


Sivu luotu: 08:16 (GMT +2).