![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Aloitteliajan hitsaukseksi kyllä aivan hyvä ![]() Kun seuraavan kerran vaihdat kaasupulloa niin ota isommalla argon suhteella (esim mison 8-18%) jos nuo roiskeet häiritsee
Viimeksi muokannut Punanenä : 21.10.2009 04:27 |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Nykyinen kaasu on mison 25% eli onko se sitte sitä mag hitsausta?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Paikallisesta liikkeestä kyselin MinargMig150 hintaa, niin sanoivat että koneen valmistus on lopetettu.Tilalle tulee MinarcMig Adaptive 170.
Kempin sivuilta enkä muualtakaan löytänyt mitään tietoa uutuudesta, mutta eräs teollisuuspalvelu näkyy kauppaavan sitä jo nettikoneessa. Tiiä sitte jos tilaiski tuon vähän tehokkaamman koneen kun ei älyttömän paljo kalliimpikaan oo... |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
http://www.jomatig.fi/store/hitsausk...rcmig-170.html
Tuolta löytyy jotain |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ostin MinarcMig 170:n Riihimäen teollisuuspalvelusta. Mukana tuli muuan suutin, pari hitsarin suikkaa ja Harriksen paineesäädin. (säätimen kylessä hintalappu 56€, eli koneelle jäi hintaa n.700€)
Olipahan mukavaa palvelua vaikkakin kaupat tuli puhelimen välityksellä. Kone tuli matkahuoltoon pari päivää maksun jälkeen. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Sain Kempiltä muutamia viikkoja sitten käyttöohjeet pdf:nä, joissa tekniset tiedot. Tollanen se pitäis munkin vaihtaa vanhan ydinjätelanka-gernin tilalle, ei vaan meinaa raaskia kun käyttö on melko vähäistä. Tosin ompa tuolla gernilläkin tullut poltettua kymmeniä kiloja tuota täytelankaa viimeisen vuosikymmenen aikana.
Lainaus:
![]() |
![]() |
Luokat |
kemppi, minarc |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Kemppi mig | allu-85 | O/M/V Muut | 0 | 10.01.2009 18:54 |
kokemuksia minarcmig 180:stä?? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 11.12.2008 22:34 |
Myyty Kemppi mig | Pauli | O/M/V Muut | 0 | 08.10.2008 20:08 |
Myydään Kemppi Mig | Hehkutulppa -98 | O/M/V Muut | 6 | 11.08.2008 10:33 |
Mistä halpa pakoputki? | okkiM | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 31.03.2005 21:51 |