Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 13.08.2009, 22:12
juhoke:n Avatar
juhoke juhoke ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 15.04.07
Sijainti: lahti, .
Viestit: 641
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hoojii Näytä viesti
kyllä sen pystyy normaalisti muutoskatsastamaan esim. matkailuautoksi kunhan autosta löytyy 2 kpl 60x180 cm nukkumatilaa,laatikosto,pöytä, penkkejä ja ruuan valmistus keitin. näin mulle konttorilla kerrottiin männäviikolla.
mut pitäkää vaan se volsku pakuna ja myykää mulle ne Recon kiskot sieltä lattiasta pois kuleksimasta
eikö noissa matkailuautoissa ollu viel vaatimuksena jossai kohtaa tilaa 180 tai 190cm sisäkorkeus?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 13.08.2009, 22:27
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.613
Perusasetus

Muutama vuosi sitten katsastin Blazerin pakuksi (oli täyden veron HA), ja katsuri sanoi että jos teen siihen lavan, mikä täyttää silloiset avolavan määritelmät (pituus tais olla 175cm jne, olis just onnistunu Blazeriin) niin silloin en voisi enää muuttaa sitä takaisin HA:ksi ilman massiivisia veroja. Syy taisi olla että se olisi pakuna alemman veroluokan ajoneuvo.
Mutta, koska se oli täydenveron HA, riitti että siinä oli jonkin kokoinen lava ja etupenkit, niin sen sai pakuksi pienellä käyttövoimaverolla. Ja sen voisi vieläkin rekisteröidä takaisin HA:ksi.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 14.08.2009, 06:53
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja juhoke Näytä viesti
eikö noissa matkailuautoissa ollu viel vaatimuksena jossai kohtaa tilaa 180 tai 190cm sisäkorkeus?
Ei ainakaan vielä ole noissa veron kierto retkeilyautoissa. Kuukausi sitten leimasin oman 9h transportterin matkailuautoksi. Ennen oli vero reilu 800e ja nyt on veroa muistaakseni 84e. Kyllä taas kannatti väkertää kaappi + hella autoon. Muu olikin valmiiksi.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 14.08.2009, 12:41
tonnisata:n Avatar
tonnisata tonnisata ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 13.01.06
Sijainti: Pyhäjärvi
Viestit: 1.120
Perusasetus

Enemmistä sitä mieltä että voisi tehdä siis tuollaisen muutoksen vieläkin.. mutta- soitto ake een- ja sieltäkin kaverille kieltävä vastaus?! Jos on muutettu pakuksi jo niin ei enää takasin, muuta kuin maksamalla ko autosta 7000 ja vähän rapiat euroa !

Ilman sen kummempia perusteluita noin oli sanottu. Aika kallista on .
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 14.08.2009, 14:01
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni on kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.477
Perusasetus

Lainaus:
Kyseinen auto on rekisteröity täyden autoveron alaisena henkilöautona, joten sen voi muuttaa autoveroa suorittamatta täyden autoveron alaiseksi pakettiautoksi, jolloin siihen saa asentaa istuimia AKEn ohjeen nro 1892/208/2003 kohdan 2 mukaisesti. Jos auto muutetaan täyden autoveron alaiseksi pakettiautoksi, sen voi myöhemmin muuttaa takaisin henkilöautoksi autoveroa suorittamatta. Jos auto muutetaan autoverolain 23 ja 24 §:n mukaiseksi pakettiautoksi, sitä ei voi myöhemmin muuttaa takaisin henkilöautoksi muuta kuin autoveron suorittamalla.
Lainattu tuolta -> http://www.ake.fi/AKE/Verotus/Autove...ttiautoksi.htm
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 14.08.2009, 20:56
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

eikös pakettiautoonkin saa asentaa lisäpenkkejä kantavuuden puitteissa, vai joko se on taas kiellettyä? Autosta tulisi tuolloin kaksikäyttöauto.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 14.08.2009, 22:51
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni on kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.477
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Viipo Näytä viesti
eikös pakettiautoonkin saa asentaa lisäpenkkejä kantavuuden puitteissa, vai joko se on taas kiellettyä? Autosta tulisi tuolloin kaksikäyttöauto.
Saa juu, mutta kaksikäyttöautosta maksetaan henkilöauton verot.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan henkilöauto mb n vaihteisto ym tonnisata O/M/V Muut 3 08.09.2008 23:07
Tarosta henkilöauto. k.j Tekniikka & Jutustelu 3 03.10.2007 20:19
4x4 henkilöauto????? Tekniikka & Jutustelu 36 09.08.2006 15:10
nettiautossa HJ-60 -86 henkilöauto kharju O/M/V Ajoneuvot 20 22.01.2006 22:02
M: henkilöauto-BJ O/M/V Muut 0 20.11.2003 18:38


Sivu luotu: 06:43 (GMT +2).