Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.07.2009, 07:58
mielipuoli:n Avatar
mielipuoli mielipuoli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 15.12.08
Sijainti: Imatra/juva
Viestit: 438
Perusasetus

joskus olen lukenu jostakin semmosesta laitteesta mitä käyttävät koti eläimille alueen aitaukseen. maan päälle vedetään piuha jolla rajataan haluttu alue. ja koiran kaulassa on panta ja jos koira ylittää sen niin saa pienen sähkö iskun. EN TARKOITA ETTÄ KÄYTÄ TÄLAASENAAN SITÄ vaan eikös tuosta vois kehitellä sellasen laitteen että kun mönkijä ylittää johdon niin se sammuutaa sen?


muistan joskus 10vee ku meille tui eka mönkijä ja isäntä mietti samaa onkelmaa. se keksi helpon ratkasun. eka keraan ku karattiin mönkijän kans tielle niin tuli mutten niin kova selkäsauna ja lopuksi tuumas että tästä lähtien sitten joka rajan ylityksestä tulee kovempi ja kovempi selkäsauna Muistu muuten rajat sen jälkeen helvetin hyvin mieleen

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.07.2009, 09:11
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

A) paat siihen pc ohjatun vähän laajennetun ankkurihälyn:

vehjes ajautuu ulos ennalta ajatellulta alueelta (karttaruutu), alkaa piipatus, vähän lisää niin sammuu

tarviit tietsikan, gps mokkulan, piuhaa ja releitä,eli kaiken löydätkin jo valmiina

B) koiran fleksitalutin, ja tappokatkaisin
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 17.07.2009, 09:13
hiski hiski ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 24.10.06
Sijainti: Lahti, .
Viestit: 187
Perusasetus

Täältä on tullu ostettua aikanaan omaan autoon kake, ja työhommiin viime vuonna parit kappaleet. Toimivan tuntuisia laitteita, avomaastossa kantavuus noin 50m luokkaa.
Vastaanottopuolta vois ehkä parantaa paremmalla antennilla. Viimeks käytettiin mallia joka on kuten kuvassa vasemmalla oleva, ilman lisäantennia.

http://www.taklon.fi/tuotteet/teollisuuden/index.html
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 11:16 (GMT +2).