![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Asensin ks. sarjan Hiluxiin ja tuli vastaan sellainen ongelma, että raidetangon ja öljypohjan väliin jää vain pari senttiä tilaa. Oli jo vajaan kilometrin ajon jälkeen jäljet ö-pohjassa. Kone on 2L ja auto LN-65. Onko mulla liian matala auto, vai onko siihen jotain muuta ratkaisua?
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
vääntyykö jouset edessä jo väärinpäin mutkalle? entä onko sulla orkkis pohjaanlyönti kumeja tallella siellä? olen yhdet pakat (ehjät) nähny joissa oli rungon ja jousen välis n.1cm tilaa. tuossa kuva ex-omasta romusta akselit on hj-61 mallista mutta jousipedit on niin matalat kuin mahdollista, joten sillä ei ole mittän merkitystä tähän.
__________________
-BJ-40 -hilux ln110 ex -Land Cruiser HJ-45 ex -hilux ln65 ex http://www.pahama.com |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ei se kyllä matalakaan ole, tietysti se on vähän suhteellinen käsite. Jousipakat on suunnilleen suoria, mutta kyllä siellä on joustoa reilusti enemmän, kun öljypohjan kohdalla on tilaa. Kuvat ehkä selventää tilannetta.
![]() ![]() Mitäköhän tuon öljypohjan patin alta löytyy? Molemmilla puolilla on pohjaanlyöntikumit, en tiedä kumpi on orkkis. Auto ei ole kertaakaan pohjannut minulla ollessa, joten ei ne jouset ihan hengettömiä ole. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Eiks kukaan oo huomannu et kääntövarsien kiinnityspulttien kartio on väärässä kulmassa, tai ainakin eri ku toyotan kartioprikoissa. Trail-gearilaisiin pitäs olla loivempi (pidempi) se kartioprikka. Jos sellaset kartiot tekis ite, ni ne pitäs vissiin karkasta???
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
tyhjää tilaa siinä edessä on, öljyt imee alimmasta kohtaa.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Olikos SOAlla varustetussa HJ:ssa mahdollista laittaa ne kääntövarret ja raidetangot sinne akselin takapuolelle? Saisi ne parempaan suojaan.
Jos onnistuu, niin onko riskinä, että ottaisi öljypohjaan kiinni. Pohjaanlyöntikumit ei ainakaan sovi enää alkuperäisille paikoilleen. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#8
|
|||
|
|||
![]() satakymppi?Lainaus:
|
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Mitä vittuu se mulle kuuluu, mitä mulle kuuluu? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HIGH STEER | Rälläri | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 13.09.2007 13:35 |
***MYYTY*** M: Dana35- Super35 kitti (Jeeppeihin) | Timo_L | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 6 | 02.10.2006 03:32 |
M:bfg trail t/a 205/75/15 | O/M/V Muut | 5 | 21.09.2005 14:16 | |
M:BFG Trail T/A 205/75/15 | O/M/V Muut | 8 | 30.08.2005 14:17 | |
Hy-steer | IironSika | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 15.05.2003 02:52 |