Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #24  
Vanha 22.03.2009, 21:45
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Tänään tuli kasattua vihdoin etuarbbi. Nyt se vaan pitäs vielä vaihtaa alle.

Taas sai varovasti musertaa krymppiholkin ja kiristää laakereille oikean kireyden. No taashan kävi niin että meni "pikkasen" yli ohjearvoista mutta saas nähdä miten käy. Kalavaa'alla mittaaminen on aika arpomista muutenkin.


Lopullinen välys jäi 0,17. Toyotan arvot on 0,15 - 0,20 ja aftermarkt välityksissä yleensä 0,2-0,3. Eli otetaan nyt sitten jotain siitä väliltä. Yleensä olen tähdännyt 0,20 mut nyt en enään viitsinyt ruveta kikkailemaan kun speciiali työkalut alkoi antautumaan ja ne olis taas pitäny tehdä uusiks. Arbin puolen kiristysrilla jo otti kipeää kun kiristystyökalu lipesi. Jouduin dremelillä tasottelemaan sitä että arbin ilmaholkki meni sen päälle tasasesti.



Coast puolen hampikosketus



Drive puolen kosketus. Saa kelvata tällänen race kosketuskuvio.


Veljpoika teki taas beadlock hitsaushärpättimen versio 3. Itseasiassa tuo on nyt monikäyttöinen pyörivät alusta jolla sai myös rälläköitus sauman tosi helposti. itseasissa rälläkkä itsestään pyöritti vannetta ja senkun vaan painoi kovemmin ja vähän jalalla jarrutti vauhtia niin tuli supernopeasti sileetä saumasta. Päällä oleva lätkä on vaan suoja ettei isolla virralla hitsatessa roiskuva sula metalli tarraa kehän pintaan. On sitten meinaa veemäinen putsata.


Itse hitsasin vaan lasten stiigaan toyotan ralliratin ja kehien hitsauksen jätin osaavalle. Vanteiden suojaukseenkin tuli nyt satsattua. Kuljetuslaatikoista sai leikattua hyvä suojat. Pelkäsin että kromaus tai lakka kesii mutta onneksi ei.


Tasotettu ja maalattu sauma.


Onko kukaan tiivistänyt esim. sikaflexillä tuota sisäkehän ja vanteen väliä? Siinähan on tosi ohut rako joka ainakin on ruostumisaltis. Hitto kun naarmuuntuu helposti tuo pulverilakkaus Heh katsotaanpa sitten kun siellä on vähän aikaa pyörinyt soraa ja mutaa.



Valmis tuote. Raaskiikohan näille noita vanhoja pökkyröitä laittaakkaan jos jättäisikin ne katurenkaiksi ja ostaisi jostain uudet samanlaiset tilalle. Nää vanteethan vois laittaa naftaliiniin kunnes niihin gummeihin ois varaa.

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty BJ-40 Projekti mss O/M/V Ajoneuvot 2 05.06.2016 20:17
Myydään Bj-40 projekti kares O/M/V Ajoneuvot 16 19.03.2014 23:04
Bj 40 projekti _JT_ Maasturiprojektit 277 28.02.2013 22:09
M: TOYOTA BJ-40 projekti tepa78 O/M/V Ajoneuvot 12 15.03.2008 15:47
Bj 40 -76 projekti elhapero Tekniikka & Jutustelu 1 04.03.2008 23:00


Sivu luotu: 11:19 (GMT +2).