![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() EY-autoveropäätös yhä epäselvä EY-tuomioistuin on antanut päätöksensä Suomeen tuotujen autojen verotuksesta. Tuomioistuin pitää Suomen kaupallisille toimijoille antamaa vähennysoikeutta syrjivänä. Vielä on kuitenkin epäselvää, tuoko päätös takautuvia palautuksia autoja ulkomailta tuoneille yksityishenkilöille. Ministeriö selvittää asiaa parhaillaan. http://www.nelonen.fi/uutiset/uutinen.asp?cat=1&d=53692 Hurja autoale alkaa huomenna Valtiovarainministeriön mukaan autoverolle kannettava arvonlisäveron suuruinen vero jätetään tästä lähtien kantamatta, eli Suomeen ulkomailta auton tuova kuluttaja hyötyy. - Huomisesta alkaen, sanoo Sandell aleikkunan alkamisajankohdasta. Aleikkuna on kuitenkin hyvin lyhyt, sillä tilanne ikään kuin nollaantuu huhtikuun alussa. - Silloin tämä nykyinen ongelma poistuu, kun arvonlisäveroa ei enää kanneta, sanoo Sandell Uudelle Suomelle. Sen sijaan autoveroa korotetaan, mikä käytännössä mitätöi EY-tuomioistuimen päätöksen vaikutukset. - Hyvin lyhyt aika tässä on, jolloin tästä voi kuluttaja hyötyä. Autonhan on oltava Suomessa 1.4. ja siitä tehtävä ilmoitus siihen mennessä, Sandell huomauttaa http://www.uusisuomi.fi/raha/54017-h...alkaa-huomenna
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() katastuski makso 87e ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Näinhän se menee. Ensin vuosikaudet tapellaan EY-oikeudessa tosta alvista ja sittten kun hävitään niin muutetaan vaan veron nimeä. Ja yritysautojen hinnat nousee kun ei voi enää voi vähentää alvia. No onhan tässä muutama päivä aikaa tuoda "halpa" auto suomeen.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Milloinkohan nämä Suomen autoveroasioista päättävät henkilöt/instanssit vihdoin ymmärtävät että kun EU:iin on liitytty, niin myös autoveroasioissa on toimittava säännösten mukaisesti?
http://www.iltalehti.fi/autot/200906049711550_au.shtml
__________________
Sika ajaa Possulla |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Eivät tule ymmärtämään. Tässä natsivaltiossa tehdään just niinkuin päättäjät sanovat, eikä auta EU-tuomioistuimissa valittaminen. Eikös tässä viimeaikoina ole tullut Suomelle moitteita EU-tuomioistuimissa ropisten, mutta hommat vaan ei muutu.
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Ei kait kukaan olekkaan viellä aloittanut peliä noista vanhemmista, joista ei ole valitettu/valitukset tulleet takaisin ilman alv-palautuksia jne. Josko yksi ennakkotapaus auttaisi tuossa.. |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Himpan vajaa neljä tonnia tosin palauttivat jo pari vuotta sitten, kun uskoivat viimein, että se ON maastoauto... Saas nähä vieläkö tulee Alv:kin palautuksena ![]() Oli muuten päivätty 1.4. tuo Läntisen kullipiirin kirje. Mietin jo että tekevät vähän suuremman luokan aprillipilan ![]()
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
No niin, tänään tupsahti tilille +854,08€ eli Land Cruiser 90:stä vuonna 2007 kesällä maksettu ELV+korko.
![]() Verotettiin siis tuolloin täyden veron pakettiautona, jolloin tehtiin laskelma vastaavan uuden auton hinnasta vähennyksineen. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Uaz 452 (Igor) pelittää vaihteeksi. | lystis | Maasturiprojektit | 211 | 23.03.2010 10:32 |
HJ:n perässä outo ääni vaihteeksi | samid | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 02.02.2009 15:04 |
EU nosti kanteen Suomen autoverotusta vastaan | legro | Chit-Chat | 5 | 16.01.2008 22:33 |
Taas vaihteeksi TH350 lootasta öljyt pihalle. | SamiN | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 09.10.2007 16:55 |
Takavetoilua vaihteeksi | Nerd-O | Chit-Chat | 0 | 31.01.2006 08:23 |