Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Corvette Finland > Vuosimallit 1984-1996
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #6  
Vanha 03.03.2003, 09:41
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Koneen sisään kajoamatta on tehtävissä kyllä jonkin verran jolla voi parhaassa tapauksessa olla 50 - 60 hv hyöty. Itse olen tehnyt -84 vetteen seuraavia muutoksia.
Aiemmin olen tehnyt pakoputkiston vapaammin virtaavaksi jota auttaa vielä se, että edellinen omistaja on katsastanut katalysaattorin poiston. Pakoputkisto on pikkulohkossa yleensäkkin kaikkein paras yksittäinen kohde saada lisätehoa joka korostuu vielä jos konetta ihan oikeasti viritetään. Muilta osin on kunnostettu konetta imusarjan uusilla tiivisteillä, uusilla tulpilla sekä uusilla tulpan johdoilla.

Tämän talven aikaan saannoksia ovat seuraavat.K&N vapaavirtaus ilmansuodatin.
Ilmanotto aukko jäähdyttäjän eteen josta ajoviima auttaa hengitystä.
Kampiakselille ja laturille uudet pienemmät urahinapyörät jolloin apulaitteet pyörivät hitaammin syöden vähemmän tehoa.
Ilmapumppu myös muutettu siten, ettei se pumppaa ilmaa ja vie tehoa, koska ei ole katalysaattoriakaan joka sitä kaipaisi.( Pumppuhan pumppaa ilmaa pakosarjaan vain tyhjäkäynnillä ja muulloin katalysaattorille).

Jari



Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Suzukin viritys Suzukisj410K Tekniikka & Jutustelu 85 18.03.2014 20:51
M: Ford viritys kirja ekam O/M/V Muut 4 30.07.2007 17:37
Viritys/tulipalo Ipe64 Tekniikka & Jutustelu 7 26.05.2006 16:55
hilux 2,4td viritys???? Tekniikka & Jutustelu 1 16.06.2005 21:15
Viritys Lars Motoring 0 18.06.2002 07:24


Sivu luotu: 09:22 (GMT +2).