Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.12.2008, 19:39
nocvolk:n Avatar
nocvolk nocvolk ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 05.10.08
Sijainti: Йоэнсуу, Западно
Viestit: 236
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Caddy Näytä viesti
Ei kovin pahalla, mutta seuraavaa salasanaa kannattaa miettiä tarkemmin. Varsinkin jos haluaa, ettei sitä kukaan keksi. Tarvitsi miettiä ehkä 5 min sitä
OT mutta huomasikos caddy juuri tunnustaneensa tietomurron?? rikos sekin.
Tietomurto

Tietomurto-niminen rikos on määritelty rikoslain 38 luvun 8 §:ssa. Siitä voidaan tuomita erilaisissa tilanteissa, jos mukana on ollut tietojärjestelmien luvatonta käyttöä. Mikäli samalla on syyllistytty toiseen vakavampaan tekoon, esimerkiksi salakatseluun, vahingontekoon tai viestintäsalaisuuden loukkaukseen.
Lakiteksti

Rikoslain 38:8 (laissa 578/1995):

8 § Tietomurto. Joka käyttämällä hänelle kuulumatonta käyttäjätunnusta taikka turvajärjestelyn muuten murtamalla oikeudettomasti tunkeutuu tietojärjestelmään, jossa sähköisesti tai muulla vastaavalla teknisellä keinolla käsitellään, varastoidaan tai siirretään tietoja, taikka sellaisen järjestelmän erikseen suojattuun osaan, on tuomittava tietomurrosta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

Tietomurrosta tuomitaan myös se, joka tietojärjestelmään tai sen osaan tunkeutumatta teknisen erikoislaitteen avulla oikeudettomasti ottaa selon 1 momentissa tarkoitetussa tietojärjestelmässä olevasta tiedosta.

Yritys on rangaistava.

Tätä pykälää sovelletaan ainoastaan tekoon, josta ei ole muualla laissa säädetty ankarampaa tai yhtä ankaraa rangaistusta.

Turvajärjestelyn ohittamisen täytyy liittyä nimenomaisesti rikoksentekijän tekoon. Esimerkiksi satunnainen turvatarkastuksen epäkunto ja siitä johtuva sisäänpääsy ei johda syytteeseen. Sen sijaan esimerkiksi toisen käyttäjätunnuksen selvittäminen ja sen käyttäminen on kyllä tietomurto, kuten myös tunnusten arvailu (edellyttäen, että murtautuminen on ollut tahallisena tarkoituksena). Mikäli tunnuksen oikea omistaja on antanut tunnuksen tekijän käyttöön, ei kyseessä ole tietomurto, vaan asiaa käsitellään "samoin kuin toisen nimen kirjoittamista asiakirjaan tämän luvalla".


...joten, jos sinulle ei ole annettu salasanaa, älä myöskään käytä tai yritä urkkia sellaista riippumatta siitä oliko se hyvä tai ei!


Viimeksi muokannut nocvolk : 11.12.2008 20:19
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.12.2008, 20:52
Caddy:n Avatar
Caddy Caddy ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 02.09.07
Sijainti: Kuopio, Finland.
Viestit: 1.140
Perusasetus

Mutta kertookos viesti että minä sen keksin? Siinähän lukee vain että mietin sitä 5 minuuttia!
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.12.2008, 22:53
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Caddy Näytä viesti
Mutta kertookos viesti että minä sen keksin? Siinähän lukee vain että mietin sitä 5 minuuttia!
Mistäs tiesit sen keksineesi, jos et sitä käyttänyt?
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Safari Juuassa 15.11.2008 TML Tapahtumat 7 16.11.2008 19:34
23.09.2006 safari Juuassa TML Tapahtumat 8 24.09.2006 15:34
SAFARI JUUASSA 10.06.2006 TML Tapahtumat 12 12.06.2006 08:09
SAFARI JUUASSA 25.05-06 HELATORSTAINA TML Tapahtumat 9 30.05.2006 17:41
SAFARI JUUASSA 30.04.2006 Tapahtumat 19 04.05.2006 11:50


Sivu luotu: 09:37 (GMT +2).