![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Joo vetarihan sieltä poikki oli menny mutta helvetin kulunu oli kyllä muutenkin koko paska. ja hammasrattaista palasia lohennu. Liekkö koskaan öljyjä vaihdettu ihan metalli hileessä oli öljyt ja ropussa sentin toista kerros hilettä ja isompaakin palasta.. Noo jos siihen jostain löytäis uuden tai ainakin toimivan perän.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Mul on tallissa yks haljennut etuperä, mutta säästän osat varmuuden vuoksi ittellä. Ladafoorumilla etuperä myynnissä!! http://www.ladakerho.fi/ladaboard/vi...22449&p=229314 Lainaus:
![]() Taakse laitoin 131 Fiiatin jouset, ku sattumalta moiset löytyi, ja ja jousen yläpäähän 2,5cm vesivanerilaipat ![]() Iskarin kiinnitykset jossain vaiheessa vielä uusiksi. Pitäis itte kanssa Niva kohta maalata. Onnea projektiin.
__________________
Niva- ei tarvitse katua Viimeksi muokannut IHKULAINEN : 07.10.2008 13:39 Perustelu: vanerilaipan paksuus oli väärä 5cm-> 2,5cm |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jaa onko tosiaan noin että sopii takaperän hilut sinne. hmmm niitä luulis löytyvän kyllä. On mulla jo yks tiedossa jonka varmaan haen tässä kunhan ehdin eka.
Joo onhan siellä reipas 3cm palikkaa yläpallon välissä. Eihän se keula joustais ulos ollenkaan jos ei sinne mitään laittais. Iskarista loppuu varat kesken tällä hetkellä molemmista päistä. keula joustaa ehkä noin 5cm ulos ja varmaan saman sisään. aika jäykkä se on vaikka oon lyhentänyt niitä etujousia.. Takana on tosiaan ihan orikinellit jouset eikä oo jousipetejä muutettu ollenkaan vielä. Onko ne fiuden jouset kuin paljon pidemmät ku latan omat?? Pitäis biltemannilta hommata tosiaan pidemmät iskarit ja taka iskareiden paikka muuttaa. Mulla oli taka akseli tipahtaa tosta ku oli edellinen omistaja korjaillut vähän päin vi....tua niin repes korista tukivarsien korvakot irti. etureunalta jäi vähän kiinni. Noh siinähän sitten vääntyi iskarit kanssa. Liikaa tuntuu olevan pitoa noissa kumeissa ku hajoo tekiikka ![]() Paljon sulla on joustoja siin. Mulla joustaa perä jotain 60cm ja keula 50cm. sais keulan veltommaksi niin sit joustais viel enemmän. Onhan toi kyllä melko peto menemään maastossa mut hiekassa vähän jotenkin huono. Varmaan johtuu siitä että voima loppuu kesken ku hiekka on niin sairaan raskasta. Kyllä Ladalla saa päät kääntyyn. Ja poikakin aina haluaa että sillä lähetään liikenteeseen vaikka vain kauppaan mennään ![]() Viimeksi muokannut La tuskaa : 02.10.2008 19:04 |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Jaa minkäs värin ajattelit laittaa??
Voin halvalla maalata. keltaisella miranolilla ![]() Ootkos muuten otteeseen saanu noi rattaat? Ku miettiny et uskaltaako niiden kanssa mennä konttorilla käymään sit kun sen aika on?? |
#5
|
||||||||||
|
||||||||||
![]() Lainaus:
![]() Lainaus:
![]() Kannattaa olla muuten varovainen keulan ulosjouston kanssa ettei mee vetonivelet. Lisäksi kääntyvyyttä kannattaa rajoittaa ohjausimpukan kiinnityspulttien alle laitettavien prikkojen avulla. 1 tai 2 prikkaa. Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
![]() Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Nyt ollu jo kohta vuoden tallissa. :C
__________________
Niva- ei tarvitse katua |
#6
|
|||
|
|||
![]()
No sehän kaun ollu osian sulla
![]() Sain eilen sellaisen tarjouksen että heti ku on rahat kasassa niin haen pois. Nissanin 2l diesel koneella olevasta nivasta on kyse. Pellit ihan tip top ainut et kone ei ole paikoillaan mut on katsastettu sille koneelle niin ei tarvii ku käyttää konttorilla ku saa padan paikoilleen. Perhana niitä dieselin vääntöjä oon kaivannut ku nivalla oon ajellu ![]() Siiten olis vara osiakin itellä ku ton nytkyisen jättäis osiksi itelle. Laitappa kuvaa projektistas. Niin ja eilen illalla hain uuden vanhan perän et tässä ku ehtii niin heitän paikoilleen et pääsee taas liikkumaan katseen kääntäjällä ![]() En mää ymmärrä niitä jotka haukkuu ladoja. Niillä ei varmaan ole kokemusta ladoista. vittu tuolla on aamutuuriin mukava lähteä ku vajaan kulometrin ajaa niin tulee jo ihan lämmintä ilmaakin ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Diesel-Niva ! Nyt oon kateellinen. Tahtoo kans!
Joskus mietin et oisin rakentanu Nivaan diisseli koneen, mut päädyin tohon Fiatin twincamiin ku semmone sattus olemaan ![]() Diesel-Nivoja suomessa vissiinki 2kpl rekisterissä muistaakseni. Pistä autosta ja tekniikasta kuvia jos/kun saat sen. Tiedätkö mikä kone siinä on? Ladafoorumilla on puhuttu noist konevaihtoehdoist, mut kaikki tuntuu olevan liian painavii... Joo on toi mun Lada ollu noin kauan osina, ku ei oo oikee ollu aikaa laittaa. Mut tänään maalasin ja massasin pohjaa. Huomenna varmaan puslien vaihtoo, jarruputkien laittoo ja sit laatikot ja kone paikalleen ![]()
__________________
Niva- ei tarvitse katua |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Jaa no on sitä sullakin sitten voimaa millä liikuttaa onks se super mirafiorin kone??
Mullekkin sellainen kone tohon nappisilmään mikä odottaa vuoroaan tuolla hallissa. Siinä on nissan luupään 2l diesel kone ja 4lovinen loota. Onhan siinä tekemistä ku se pata on tosiaan irti. Mutta ihan sairaana polttelee et pitää hakea pois se ku saa rahaa sen verran kasaan. Samaisella miehellä on ajossa sit volkkarin 1.6 koneella oleva dieseli niva mut siinä on mun käsittääkseni latan oma vaihelaatikko. Huomenna perä paikoilleen ja mettään ajeleen ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
ABS ja rengaskoon muutos? | wikke | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 04.03.2008 21:09 |
Välityksen muutos? | P.J.S. | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 16.07.2007 12:50 |
Tulipelti muutos!? | SoSo | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 25.09.2006 18:29 |
N2 muutos N2G | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 25.08.2006 19:41 | |
lada maastoautoksi | jeeppi-eki | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 27.09.2004 19:50 |