Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #12  
Vanha 22.06.2008, 20:37
JER81:n Avatar
JER81 JER81 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.05.07
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 162
Perusasetus

No niin! Nyt on juhannus vietetty ja siinä sivussa Jimnykin sai huomiota osakseen.

Cros4WD:ltä tarttui matkaan Samuraihin tarkoitettu OME:n (OMESD30) ohjausiskari, joka pienen mittailun jälkeen tuntui sopivan myös Jimnyn keulalle. Iskarin "liikerata" oli 160mm ja Jimnyn ohjausvarsi liikkui ääriasennosta toiseen 140mm. Iskarille tehtiin yksinkertaiset kiinnikkeet 4mm kulmasta.





Kiinnikkeet tulivat kiinni U-pulteilla (halk.26mm ja 38mm), toinen ohjausvarren ympärille ja toinen runkoputkeen.



Testiajon jälkeen täytyi todeta, että taaskaan ei tullut tehtyä turhaa työtä. Ohjaus muuttui paljon rauhallisemmaksi ja uskon että ohjausiskarin merkitys vaan korostuu, kunhan Jimnyn alle laitetaan isommat pyörät.
Suunnitelmissa olisi 31x11.5R15 Mudzillat, 8x15 vanteilla. Vanteet on jo hommattu.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 18:08 (GMT +2).