Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Äänestyksen tulos: Rekkakuskien uhkaus,Mitä mieltä olet??
Turhaa 26 18,71%
Kannatan 105 75,54%
EVVK 8 5,76%
Äänestäneitä: 139. Et voi äänestää tässä äänestyksessä.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 22.06.2008, 09:54
Masu Masu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 15.06.04
Sijainti: Loppi
Viestit: 241
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pazi86 Näytä viesti
Valitettavasti tälläisiäkin paviaaneja on olemassa, tuus itte kokeilee maatalous alaa niitten isojen tukien perässä. kerta se niin helppoa on. offtopic mut pakko on jottain jo sannoo
Parahin Pasi ymmärsit asian kovin väärin, haluasin että maajussien määrä vähenisi eikä lisääntyisi. Siksipä en siis halua kokeilla sitä maanviljelyn helpojen tukiasten noukkimista.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja J4nnu Näytä viesti
Rekkakuskeja kun tuon pa hinnan lisäksi kiusaa tiukat aikataulut joita ei aina pysty seuraamaan vaikka ei purkaisi taikka lastaisi ollenkaan vaan jatkas aina suoraan matkaa. Siltikään ei välttämättä olis ajoissa perillä.
Eikös tuossa kuuluisi jo järki sanoa että sopimus on pahasti pielessä jos sen ehtoja ei lain puitteissa voi toteuttaa? Saati sitte niin että se olisi taloudellisesti kannattavaa?

Kaikille niille joille meni tuo maataloustuki homma jotenkin offtopikisi niin jos kuljetusalaa aletaa tukemaan niin lopputulos on sama. Meillä on jälleen yksi valtion ylläpitämä ala. Ei hyvä, se ei kuulu markkinatalouteen. Se kuuluu sosialismiin ja jokinen voi miettiä sitä että halutaanko elää kuin neuvostoliitossa?

Eli jos valtio ei tukisi kumpaakaan niin kannattamattomat yritykset kuolisi pois ja kannattavat säilyisi. Eiköhän tuo olisi tarpeen sekä kulejetus että maatalous alalle. Kaikki varmaan sen tajuaa että kuljetusta ja ruokaa tarvitaan niin kyllä niistä maksetaankin. Nyt vaan ne älähtää jotka ovat tehneet sopmuksensa väärin -> mitä järkeä on tehdä kiinteitä soppareita kiinteellä hinnalla jos kustannuset kuitenkin elää?

Niin ja varmasti on maajusseja ja kuljetua alan ihmisiä jotka tekee kovasti työtä ja saava ehkä juuri ja juuri leivän käteen. Silloin pitäisi ottaa järkikäteen ja vaihtaa alaa. Ja samalla ne jotka tekee tolkuttoma tilin tukiasilla joutuisi oikeisiin töihin.

Päivän vihje, suomessa opiskelu on ilmaista joten eikun kolun penkille, meillä on ihka oikea työvoimapula joillakin aloilla.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 07:58 (GMT +2).