Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #3  
Vanha 15.10.2007, 19:26
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.381
Perusasetus

Tästä voisi kirjoittaa vaikka kirjan, mutta ei aika riitä. Mahdoton neuvoa mitään tarkasti, kun ei tiedä ja tunne niistä laitteista kuin sen officeconnectin. Se on ihan käypäinen pikku palomuuri.

Jos sinulla on nyt tilanne, että se yksi PC:si saa nettioperaattorilta haetun IP-osoitteen, eli ettei ADSL-purkissa ole NATtaavaa palomuuria päällä, niin se officenonnecti vain siihen väliin sopivasti säädettynä. Voit tutkia, mikä osoite koneellasi on antamalla komentokehotteessa komennon IPCONFIG (jos on Wintoosa).

Jos koneen osoite on joku yleisistä ADSL-purkkien käyttämistä yksityisvekkojen osoitteista 192.168.x.x tai 10.x.x.x, niin sitten ADSL-purkissa on varmaankin palomuuri päällä. Jos ADSL-purkissa on vapaita RJ-45 -liittimiä lisäkoneita varten, niin kytke muut PC:t niihin ja laita niiden verkkoasetuksista DHCP päälle tai anna niille käsin osoitteet samasta osoitesarjasta kuin sillä yhdellä PC:llä on (eri osoitteet kuitenkin). Jos laitet osoitteet käsin, laita oletusyhdyskäytäväksi (default gateway) se ADSL-purkin sisäpuolen osoite ja DNS-palvelimen osoite oikeaksi (katso mallia siitä yhdestä toimivasta PC:stä IPCONFIG tai IPCONFIG/ALL -komennolla).

Jos ADSL-purkkisi vuotaa operaattorin antaman verkko-osoitteen suoraan PC:llesi asti, käy se ADSL-purkki suoraan siihen officeconnectin eteen modemiksi.

Jos ADSL-purkissa ei ole liittimiä muille koneille, mutta se sisältää palomuurin ja DHCP:n (antanut koneelle 192.168.x.x tai 10.x.x.x osoitteen), voi liitäntöjä ehkä laajentaa pienellä halvalla kytkimellä (switch) sen ADSL-purkin perässä.

Jos ADSL ei osaa toimia gateway-laitteena usealle PC:lle, pitää silloin ADSL-purkki säätää siltaavaksi, palomuurittomaksi ja pysäyttää siinä mahdollisesti oleva DHCP-palvelu. Silloin nettioperaattorin antama osoite ei jää ADSL-purkkiin, vaan menee "läpi" perään kytketylle officeconnectille, joka hoitaa sitten palomuurin, DHCP:n ka kytkimen hommat. Siinä on useampi portti koneiden kytkemiseksi. Johto ADSL-purkista officeconnectin internet/WAN-liittimeen.

Uusi muutaman portin kytkimellä varustettu ADSL-purkki ei nykyisin kyllä kovin ihmeitä maksa, joten kannattaa harkita sitäkin, jos on kyse porttien vähyydestä tai vanhassa ADSL-purkissa ei ole palomuuria tai DHCP-palvelinta.

Noin se menee periaatteessa.

Omani on kytketty niin, että lähes kaikilla mausteilla varustettu ADSL-purkki on kytketty mahdollsimman "tyhmäksi", siltaavaksi modemiksi. Se hakee IP-osoitteen operaattorilta ja välittää sen läpi palomuurille, joka vastaa sitä officeconnectia, mutta on eri merkkinen laite. Palomuuri tekee sitten muut temput ja sisältää 8-porttisen kytkimen, joten saa jo aika monta konetta kiinni.

Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Uutta konetta hiluun? Tekniikka & Jutustelu 10 01.11.2007 23:41
M: Chevy V6 Tbi, 2 konetta osina jne. SuurSyömäri O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 07.03.2006 20:11
M: HJ-60 osina ilman konetta Eskimo O/M/V Muut 8 26.12.2005 22:29
Bj:n kaksi laturia,kuinka käy kiinnitys? Tekniikka & Jutustelu 3 25.11.2005 09:43
videoita nettiin? psychobilly Tekniikka & Jutustelu 3 14.11.2005 09:46


Sivu luotu: 19:54 (GMT +2).