Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #3  
Vanha 07.10.2007, 15:43
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Perusasetus

no on tosi "myönteisiä"..ihan sama perävako-meininki kuin täällä savossa. ei minkäänlaista ymmärtämystä offroad- autoiluun. leveät renkaat käy korkeintaan kateeksi ja annas olla, jos on mikä tahansa muu laji, niin esim. 60.000 euron investoinnit on kunnalta pikkurahoja. täällä ei tarvittaisi mitään muuta, kuin saada kunnan ja roskapankkien maille lupa ajaa vuorille kesäisin hiihtoladun pohjaa pitkin. tosi hienon ja pitkan radan siihen saisi, ja vuorilta on mahtavat maisemat makkaranpaistolaavuineen. rahalahjoituksia ei tarvittaisi penniäkään. luulisi, että hiihtoladun pohjalle olisi hyväksi, että se pysyy tasaisena.

vanhat jäärät tilittää vaan, että "särkyy maasto tuommoisilla vehkeillä", mielestäni tuo ei pidä ollenkaan paikkaansa. kyllä metsäkoneella kuitenkin sitten saa repiä samat paikat tuhannen tohjoksi, kun on kallisarvoisesta puusta ja sen metsästä hakemisesta kyse. maastossa voi asianmukaisella kalustolla ja matalilla rengaspaineilla ajaa myös särkemättä juuri mitään. tässä onkin jo keskusteluissa käytetty ns. "ärsytystaktiikkaa" vastavetona todeten, että meillä on kuulkaas niin leveät renkaat, ettei sitä näköjään pysty tavallisen kuolevaisen järki käsittämään, heinät ja sammaleetkin nousee takaisin ylös ajouralta. ei täälläpäin ainakaan pysty mitään yhteistyötä kunnan jäärien kanssa saamaan aikaan niin kauan kun kaikkea "uutta" systemaattisesti vaan jarrutetaan ja vastustetaan, ja tuntuu että suurin motivaatio siihen on se, ettei itsellä perse kestä kaiken kaljanjuonnin ja baarissa rilluttelun keskellä hankkia itselleen minkäänlaista vastaavaa kalustoa, vaikka mieli selvästi tekisi. kateus ja ahdasmielisyys ovat erittäin voimakaasti purkavaa ja hajottavaa energiankäyttöä, ja siinähän savolaiset ovat välillä maailman huippuluokkaa. tuohon vielä muitten moottoriurheilulajien puolelta ripaus täysin överiksi mennyttä kiihkonnollista uskovaisuutta, niin hyvä tulee. maastoautoilu on suunnilleen syntiä, eikä pääse taivaaseen, jos ajaa nelivedolla. tiet on sitten niin paskat ettei muulla kuin maasturilla juuri pysty kulkemaan, näin luki taannoin paikallislehdessäkin. ihan sekopääjengiä täällä välillä näkee, ja yleensä ne juuri samat on kunnan päättäjinä tekemässä täysin älykääpiöratkaisuja. ei ihme, ettei täällä juuri näe välillä muita kuin juuri noita mouhoja ja jotain potkurimummoja, vähänkin järkevämpi tai nuorempi väki muuttaa pois kunnanisien typeryyttä seuraamasta. sehän on niinkuin asentaja-Risto on sanonut, että "pitäisi kunnantalolla joskus kunnolla tuulettaa, että tuo paskanhaju lähtisi pois leijumasta, tai kauhakuormaajalla koko mökki puskea nilakkaan".

että näin täälläpäin offiharrastuksen virallistamisesta. sama se on ajaa omalla luvalla sitten, maastoa kumminkaan särkemättä.

pakkeli, ystävä vai vihollinen?

Edited by - Urbancityboy on 07/10/2007 18:05:53
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Turkulaiset päättäjät ovat mielipuolia! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 18:04


Sivu luotu: 13:55 (GMT +2).