Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #3  
Vanha 30.07.2007, 23:38
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Mäkin olen tähän mennessä puhallellut pienillä imevillä pistooleilla ja tehnyt vesijohto-osista suuremman ja paljon ilmaa vaativan pistoolin. Pienet hiekkapuhalluspöntöt n. 100 euron hintaluokassa ei vastaa laadultaan sitä mitä haluan.

Rakentelin Hydor R42 lohkosta sähköllä + tarvittaessa traktorilla toimivan 1,7 kuution tuotolla olevan jatkuvapyöritteisen kompuran autohommiin. Meinasin jos ostaa 4,8 millisen kunnollisen pitkän venturisuuttimen, hyvän letkun ja hiekkapuhalluspöntön, pystyy noita auton ruostekorjauksia tekemään aika kätevästi.

Itse tekemässäni hiekkapuhalluspistoolissa on tällä hetkellä 5,5 millinen ilmasuutin. Sillä tuo kompura pitää paineen n. 6 bar:issa mikä on turhan vähän kun on imevästä pistoolista kyse. Eiköhän homma suju kun suutinta pienentää vähän rupea saamaan painettakin ja imevän pistoolin tilalle oikea hiekkapuhalluslaite.

Imevissä pistooleissa on se vika, että paine aina alenee ulkosuuttimessa joka paljon isompi kuin ilmasuutin. Samaa ei käy paineistetussa hiekkapuhalluslaitteessa kun ilma ja hiekka tulee samasta reijästä eikä ole mitään erilistä ulkosuutinta.

Oli tarkoitus, että laitteeseen saa tarvittaessa enemmän potkua kun laittaa isompaa suutinta ja jos saa myös suurempaa kompuraa käyttöön. Tolla sähkökompuralla meinasin yrittää esim. vanteiden puhaltelua pienten ruostepaikkojen lisäks rungoissa ja pelleissä.

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
O: hiekkapuhalluslaite O/M/V Muut 1 15.07.2007 16:40
Jarrupääsylinteri -> tee se itse? SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 10 27.07.2006 23:35
Tee se itse - Range vm-84 Epeli Tekniikka & Jutustelu 1 14.10.2004 19:40
tee se itse ajonesto ! Epeli Tekniikka & Jutustelu 13 21.09.2004 07:33
tee-se- itse snorkkeli -juhani- Tekniikka & Jutustelu 20 02.05.2004 01:07


Sivu luotu: 14:43 (GMT +2).