Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #29  
Vanha 29.07.2007, 09:06
Ahosensetä:n Avatar
Ahosensetä Ahosensetä ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 01.10.04
Sijainti: Marttila, Finland.
Viestit: 4.066
Perusasetus

Talvirenkaan pito (=kitkavoima) lumella ja jäällä paranee kun pintapaine kasvaa. Tämä ei noudata ihan perusfysiikkaa, koska siinähän paineella ei ole merkitystä kitkavoimaan. Tämän vuoksi talvirengas ei saa olla liian leveä, varsinkaan jos halkaisija on jo tavallista suurempi.

Luultavasti toi 265 mm on vaan ollut jo liian leveä rengas. Toi 215 mm leveä Nokialainen piti viime talvena uutena kuin tauti myös kaikkein liukkaimmilla keleillä.

Nokia suosittelee joihinkin malleihinsa suurempaa rengaspainetta kuin autonvalmistaja. Tällä kikalla saadaan kosketuspainetta ja pitoa nostettua.

Continentalin 245/75R16 IceContact nastarengas on muotoiltu niin, että kuvio on muistaakseni vain 185 mm leveä, eli likimain samanlevyinen kuin 205R16 vakiokumissa. Taas tällä parannetaan leveän renkaan pitoa.

Ja rallimiehet ajavat talvella todella kapeilla renkailla pidon maksimoimiseksi.


T, Antti
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M:Volvo c03 renkaat 35 13,5 renkaat lukkovanteilla finvalp O/M/V Renkaat ja vanteet 0 12.05.2008 09:50
MYYTY: Range V8 -77 mettään tai tielle solihull O/M/V Ajoneuvot 7 07.03.2008 15:41
O: 33" TIELLE/metsään, eli ei pokkerssia Vilkutin O/M/V Renkaat ja vanteet 1 21.08.2007 21:09


Sivu luotu: 23:44 (GMT +2).