Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #6  
Vanha 23.01.2007, 00:11
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.471
Perusasetus

Tottapa turiset kaikilta osin. Itsellä antautui takastefa ~210 tkm kohdalla. Tuon laturin unohdin mainita, omassa sen on ulissut kuin remmiahdin viimeiset 6-7 tkm, mutta vielä on ladannut. Katsellaan nyt milloin antautuu.

Jenkkifoorumien huono puoli on tosiaan se että meinaa mopo karata käsistä <img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle> Mutta ei se menoa haittaa, rahalla saa ja hevosella pääsee..


Sen verran tosin täytyy sanoa, että isotkin renkaat saa alle jos viitsii ottaa käyttöön järeämmät keinot: ylimääräistä ei- kantaviin rakenteisiin liittyvää peltiä XJ:ssä on edessä ja takana sen verran paljon, että ~3" korotuksella saa sovitelua HELPOSTI 33" renkaat alle. Edestä voi huoletta leikellä pellit pois alkuperäisen levikkeen "ulkoreunaa" myöten, takana leikkaa rälläkällä pistehitsien välistä kaaren reunaan, ja taittaa pellin sisään. Tällä systeemillä 35" renkaatkin menee, mutta on tosin vähän tiukkaa. Toki levikkeiden kanssa joutuu silloin vähän pelaamaan, mutta vaikkapa YJ:n levikkeet menee aika helposti XJ:hin kiinni.


Kun tuota peltiä vähän leikkelee/ taittelee, ei tarvitse sisäänjoustojakaan rajoittaa kovin paljoa. Ulosjoustoa riittää korotustavasta ja -sarjasta riippuen joko vähän tai sitten ihan riittävästi. Itsellä 31" renkaalla mitattuna etupäässä ääripäästä toiseen ~80cm joustoa, takana ehkä 50cm, 35":lla siitä hävinnee ainakin sen 10cm. Pitää taikoa se jollain keinolla takaisin..

Johan tuolla toisessakin topikissa oli kuvia, mutta tältä näyttää 35" kumi oman XJ:n alla, Rubicon Expressin 3.5" korotussarjan kanssa:




Kyllä mall crawlerillakin pääsee.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M: Jeep Cherokee -91 4.0 l high-output, Limited O/M/V Ajoneuvot 0 03.05.2008 17:54
M:Jeep Wrangler 4.0 -91 high output O/M/V Ajoneuvot 2 10.10.2007 21:27
M : Jeep Cherokee Limited 4.0 High Output JeepOnSale O/M/V Ajoneuvot 1 17.08.2006 21:31
M:Jeep cherokee High output moottori jeepH.O O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 10.02.2006 21:22
M/Jeep Wrangler 4L high-output O/M/V Muut 12 06.09.2005 10:31


Sivu luotu: 00:15 (GMT +2).