Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #7  
Vanha 06.11.2006, 04:48
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

No joo, sitä itsekin mietin että nuo pätkämallit voi olla vähän venkoilevia pelejä vetää kärryä.. Tähän asti kärryä (isompa ja pienempää) on tullut vedettyä lähinnä B- Omegalla (2,5l bensa), Peugeot 406:lla, ja Rellun LagunaII:lla. Noista ehdottomasti paras oli Opeli, mikä nyt ei sinänsä ole mikään ihme. Isoin kone, pisin akseliväli, painavin, ja ehdottomasti paras ajettava jo muutenkin.

Henkilöauton ottaisin mieluiten, mutta ei niissä missään ole riittävää vetokykyä.

Täytyneekin tutkia noita Discoja, jos löytyisi jotain sopivaa.. Jeeppimiehenä luonnollisesti ostaisin mieluusti Grand Cherokeen, mutta niissä on ollut omat ongelmansa. Paljonko on Discojen (200Tdi, 300Tdi) dieselvero? Mitäs isompia probleemeja on ollut Discoissa?

Nuo dieselit kun on minulle vähän uusia tuttavuuksia siinä mielessä etten ole koskaan sellaista omistanut, niin vähän olen pihalla noista dieselveroista yms. Mikä sen veron ylipäänsä määrittelee? Moottorin koko, auton paino, yhdistelmän maksimipaino, vai vähän sekä että?

Kiitoksia vinkeistä, täytynee alkaa selailla nettiautoa ja mobile.de:tä..

-=Timo=-

P.S. Vinkkejä/ vihjeitä saa edelleen laittaa, ainakin diesel Grand Cherokee- omistajat voisivat vähän kertoilla mielipiteitänsä <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Käyttöautoa etsimässä, kokemuksia 1500e ritsoista Shuttle Chit-Chat 24 07.03.2008 22:12


Sivu luotu: 23:50 (GMT +2).