Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #12  
Vanha 28.10.2006, 22:24
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Uuteen maastoliikennelakiin ehdottomasti saatava määräys:
Jos et ole vuokrannut maitasi jollekin offroad-seuralle maastoajoa varten, et ole oikeutettu rehalliseen korvaukseen tuhoutuneista taimikoista, mikäli joku offiporukka päättää kuitenkin maillasi ja taimikoissasi ajella. Mahdollisen vuokran määrää vuokraaja, ei vuokralleantaja.
Tässä vertauksessa on selvä ero ja ajatusvirhe siihen nähden, mitä kirjoitin.

Ylläolevan ajatusmallin mukaan maat pitäisi vuokrata hirville taimikonsyöntikäyttöön, jotta saisi korvausta hirvien syömistä taimikoista. Ei ainakaan käy yksiin sen kanssa, mitä kirjoitin.

Toinen juttu on tämä vuokran määrääjä. Kyllä sen metsästysoikeudesta määrää vuokranantaja, ei vuokralainen.

Lainaus:
quote:
Kyllä kaikkien pitää osallistua hirvenmetsästyksen kustannuksiin, jotta ne muutamat halukkaat saavat jatkaa elitististä ja ihmishenkiä vaativaa ja ihmisiä rampauttavaa harrastustaan kaikkien vastaansanomattomalla hyväksynnällä kaikkien myös osallistuessa kollektiivisesti muodostuneisiin kustannuksiin.
Miksi kaikkien pitäisi osallistua hirvenmetsästyksen kustannuksiin? En ainakaan mitään semmoista edes vihjannut. Ei minun mielestä sellaiselle olisi mitään järkevää perustetta, eikä se olisi kohtuullista. Se maksakoon, joka haluaa harrastaa. Väite kaikkien kollektiivisesta osallistumisesta muodostuneisiin kustannuksiin on mielestäni aika erikoinen, kun tiedän mitä mikäkin hommassa maksaa ja kenen lompakosta se on pois (omastani). Mitä anonyymi on minun tämänpäiväisestä hirvijahdista maksanut, jos kerran on siihen kollektiivisesti osallistunut?

Lainaus:
quote:
Note! This message was posted anonymously!
Niinpä...


Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M:Kaikki pois juhaK O/M/V Ajoneuvot 0 19.06.2006 20:09
m:tojon pois hj O/M/V Muut 1 18.12.2005 13:31
LJ ulosotto pois joker Tekniikka & Jutustelu 8 30.06.2005 17:51
etujarrukilvet pois? Tekniikka & Jutustelu 11 02.04.2005 22:47


Sivu luotu: 17:46 (GMT +2).