Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #34  
Vanha 13.08.2006, 20:43
TimoV:n Avatar
TimoV TimoV ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 1.273
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Hienoa!!! ne piirit on ilmeisesti lujaa tekoa, mutta mun mielestä piirilevyllä on joku törkeä tekovika kun lahoavat jo noin 20 vuoden käytön jälkeen. Siis oikeasti, pitäishän elektroniikkaosien kestää ainakin sata vuotta jos eivät kastu tai saa lommoa.
OT: Heh - käväisepä lukaisemassa Renault-foorumia... Taisinkin sulle höpistä tuosta suuresta rakkaudesta patonginpurijoitten tuotteeseen. Ikää omalla Lagunalla 9 vuotta. Kaikenlaista pikkukivaa sähköjen muodossa on viimeaikoina tuo verme järjestänyt. Se ranskanpulla oli poltellut paria relettä ja sitten loppui talvella sisätilan lämppärin puhallukselta ohjaus, valot on temppuilleet jo pitkään yms... Kuukausi sitten meni keskuslukko ja ajovalot lopullisesti. Kyllä sai pitkään etsiä syyllistä, joka oli sulakerasian pohja. Samassa lootassa kulkee kaikki auton sähköt periaatteessa samanlaisessa piirikortissa kuin Rankun ECU, siinä on kiinni sulakkeet, releet ja jotain muita pikkuhauskoja komponentteja. Olipa siinä hapettunut ne syövytetyt kanavat (? mikä lie oikea termi) ja ajan kanssa se oli poltellut sitten kaikenlaista pientä. Etsin varaosaa mm. romiksilta. Kertoivat että joo on he pari Lagunaa purkaneet, mutta tuota sulakerasiaa heillä ei ole. Kysyin että miksi ei? Vastaus: "Ne autot oli palaneita!" "Aha!" - tokaisin ja marssin pihalle.<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle> Ei muuten paljon tarvinnut miettiä miksi ne oli palaneet. <img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>

Uusi maksoi merkkiliikkeessä 280 Euroa ja meinasivat vielä asennuttaa sen itsellään satasella (tähän liittyy vielä kiva tarina, mutta jätän sen pois)- kolmen viikon päästä! Aja nyt kolme viikkoa ilman ajovaloja. Joo! Kädet verillä pienessä tilassa taituroiden senkin vaihdoin itse. Rangen kanssa painiminen on kivaa ajankulua, mutta tuo ranskanpulla pistää vihaksi! Eihän se Rellu ruostu - se hyvä puoli siinä on ja se kahdeksan venttiilinen kakslitranen mylly kestää ikuisuuden.

-TimoV

"The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.5EFI Vogue, 1986

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
MYYTY: Range Rover -88 3,5EFI-Autom. hanes O/M/V Ajoneuvot 4 13.01.2008 08:34
Suzuki sj 410 käyntiongelmat Tekniikka & Jutustelu 6 09.10.2007 16:51
O: range 3,5efi lisäilmaventtiili OSTETTU vesku.r O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 09.12.2006 22:22
Range 3.9efi /3.5efi erot? vepele Tekniikka & Jutustelu 2 09.02.2006 11:16
M:Range-89 O/M/V Muut 12 31.01.2005 16:50


Sivu luotu: 22:46 (GMT +2).