Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 22.03.2006, 09:19
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.363
Perusasetus

Edellisestä: mulla oli kans eka pistooli ysimillinen, mutta jäi kuitenkin ampumiset hieman vähiin, panokset oli nuorelle kossille muka kalliita. Ostin sitten kakskakkosen, ja sillä on tullut ammuttua paljon enemmän, nyttemmin myös lapset ovat innostuneet sillä tauluja puhkomaan kun se on niin helppo ja miellyttävä ampua. Ysimillistä on vissiin tullut viimeiksi käytettyä kun laitettiin yhden tutun kesäpossu lihoiksi, mutta siitäkin on jo muutama vuosi.

Pistoolilla ammunta opettaa kyllä aluksi ainakin kiroilemaan, tarkka nopea sarja on paljon hankalampi saada aikaan kuin pidemmällä aseella, laukaisuvirheet näkyvät vähintäänkin selvästi. Rauhallisesti tähdättynä kämmenen kokoinen kasa 25m on aika helppoa varsinkin kakskakkosella.

Aiheesta: saattaa kyllä olla kysyjän tilanteessa jonkinlainen savotta saada käsiaseen ostolupa monella paikkakunnalla, jos näytöt (esim. metsästys, ampumaurheilu jne.) on noinkin vähissä.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M/V: Lasertähtäimiä pistooliin, vaihtoa? Teukka O/M/V Muut 16 03.12.2006 22:40
Riittääkö läppärin teho suunnistuskäyttöön? Flugfiske Tekniikka & Jutustelu 12 25.11.2006 17:52
Riittääkö?? Tekniikka & Jutustelu 3 16.01.2006 00:57
Riittääkö uakkeri Tekniikka & Jutustelu 1 12.01.2006 14:33
Riittääkö pito? Tekniikka & Jutustelu 8 02.11.2005 16:07


Sivu luotu: 09:18 (GMT +2).