Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #8  
Vanha 28.02.2006, 15:15
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.363
Perusasetus

Vielä lisää: jo sikkunaan jää tilaa niin kellonaika, ja/tai laskuri johonkin ajanhetkeen (maaliintulo tms.) tai vaikka 2-3kpl (maaliintulo, "viimeistään pakko lähteä maalia kohti" ja vaikka "seuraava lämmin ruoka"). Ja noille soppelit säädettävät hälytykset (audio + taustan väri tms.).

Mutta kannattanee tehdä pakolliset ja/tai tosi tarpeelliset perusjutut ensin, mutta mahdollisuuksien mukaan sellaisella arkkitehtuurilla/desingilla että ohjelmaa poystyy laajentamaan ja muokkaamaan. Jos siihen pystyy tekemään jonkinlaisen plug-in rajapinnan muiden tekemille lisäosille niin se voisi olla jatkossa hyvä.

Itse lähtisin vastaavaan projektiin vajvasti suunnittelupuolelta, eli miettisin ohjelman vaatimuksia ihan oikeasti, ja riittävän monen key feature use-casen kautta, jotta perustoiminnallisuus tulee hyväksi. Lisäksi "kilpailija-analyysi" kannattanee tehdä huolella, ozin kokeiluversio on ilmainen, mapsourcesta en tiedä, ja eikäs se riippuliitokin ollut ilmainen?

Onko suunniteltu käyttö safarointia vai kilpailua? Jos kilpailua niin rastien käsittelyn merkitys korostuu, just noita juttuja mitä mikjus listasi. Suunnittelun ja testauksen apuna vois toimia ns. friendly user popula, tuskin kovin vaikea värvätä, aluksi esim. use-case kommentoinnissa ja sittenmmin alfa/beta koekäyttäjinä.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Jeep Rodeo Drive Safari jappe Maasturiprojektit 376 03.06.2013 14:31
Rodeo drive / Warn / Muut suunnistus ohjelmat SoSo Tekniikka & Jutustelu 28 04.03.2009 16:28
OFF ROAD DRIVE -LEHTIÄ myllis O/M/V Muut 0 23.10.2006 13:53
O: drive flange Rytari O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 21.08.2006 14:16
Mulholland Drive KariSalmelainen Movies 5 03.02.2004 09:43


Sivu luotu: 21:12 (GMT +2).