Lainaus:
quote:
Niimpä! Illalla työmaalta taksilla tultaessa sovittiin kuskin kanssa että odottaa hotellin eessä aamusta viideltä niin sit vasta maksetaan
se iltanenki reissu. Ja vot, kuski oli kait nukkunu koko yön siinä
hondansa ratissa pientareella etteime vaan päästä maksamatta
|
Yllättävän hyvin toimii tuo konsti. Lisäksi tuolla matkaillessa kannattaa sopia tuo aikataulu tosi tarkasti. Mieluummin tuntia aiemmin kuin oikeasti on tarvis. Kuski SAATTAA hyvässä lykyssä olla paikalla tällöin ajoissa.
Viime reissulla ei aikataulu pettänyt kertaakaan. Ainoastaan eräs opas kävelypatikalle Kibalen vuoristosademetsään Ugandassa tuli tunnin myöhässä - seurauksena: palkka puolittui, takuulla muistaa seuraavan kerran!
Lainaus:
quote:
Ja kuskeina ne o iha sekoja, eiku dakariin vaan kaikki..
|
Niihin ToJotan pikkubusseihin ei sitten kannata mennä... 5-riviä penkkejä, 5 äijää rinnakkain ja matkatavarat katolla ja takatilassa. Eikä niistä rankakasoista ole edes air-bagiksi törmäystilanteessa. Kuoleutuneet iskarit ja jouset pohjassa koko ajan ja renkaatkin näyttävät putoavan vanteilta. Lisäksi kuskit työntää kurveihin kahva edellä kuten Alén. Jösses! <img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> Luultavasti kyseessä on maailman vaarallisin kulkuväline! Extremeä parhaimmillaan.
Kaupungissa "kannattaa" sitten pitää luuta pihalla ikkunoista - saapahan kulkukoirat ja marabut jauhelihaa... Nairobissa en nähnyt YHTÄÄN pelleiltään kunnossa olevaa autoa! Pari kertaa liikenneympyrässä ja syy selvisi. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
-TimoV
"Dieselit ovat köyhiä varten!" RR 3.5EFI Vogue, 1986