Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.09.2005, 07:39
Hessu_Hopo Hessu_Hopo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 09.06.05
Sijainti: Heinola
Viestit: 282
Perusasetus

Suikan kardaanien ristikoiden vaihto


Morjens!

Millaisilla menetelmillä olette vaihtaneet Suikan ristikoita. Näyttäisi olevan kupit puristettu ristikkoon kun ei ole lukkorenkaita. Purku kait onnistuu hyvällä puristimella mutta mitenkäs kasaus? Miten olette keskittäneet ristikot kohdalleen? Onnistuiko homma kotikonstein?

Hessu

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.09.2005, 09:27
Palex:n Avatar
Palex Palex ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.07.05
Sijainti: Lahti
Viestit: 3.268
Perusasetus

Kyllä sieltä lukkorenkaat pitäisi löytyä... Ne irti, ja sitten vaan rälläkkä kätee ja sipasee vanhan ristikon irti, jonka jälkeen kupit irtoaa ihan helposti kun vähän vasaralla koputtelee. Ja uuden paikalleen laittossa ei ole mitään ongelmaa.

Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 25.09.2005, 10:33
jnu jnu ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 25.10.04
Sijainti: Heinola
Viestit: 1.885
Perusasetus

Joo ensin tongi esiin ne lukkorenkaat. Sitten jos haluat ni rälläkällä ristikko palasiks. Pitäs kyllä lähteä ilmankin. Laita hylsy tai mutteri alle ja koputa/purista ristikko ensin jostain suunnasta niin että toiselta puolelta tulee muutaman millin ulos. Sitten laita siitä ulos tulleesta viilapenkkiin irti ja kopauta niin yks kuppi irtos. Sitten toiseen suuntaan jne.

Takasin ku laitat ni ulkopuolelta rupeat puristamaan kuppeja sisään. Oikea kohta on siinä ku saat lukkorenkaan paikalleen. Tarkkana puristaessa että menee suorassa. Viilapenkissä kyllä onnistuu, jos alkaa kanittaa niin ei väkisin vaan silmä käteen ja katso mitenpäin kanittaa jne.

Katso myös ettei vanha kuppi oo ollu neuloistaan jumissa ja pyöriny lenkissä. Jos uuskin tuntuu väljältä ni suosittelen pientä hitsheppausta jonka pystyy vielä seuraavalla kerralla vinguttamaan auki.

**************
Jussi ja Suzuki
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 25.09.2005, 10:51
Jarcca:n Avatar
Jarcca Jarcca ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.03.05
Sijainti: Kouvola
Viestit: 627
Perusasetus

Kyllä siellä lukkorenkaat on sisäpuolella


Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 25.09.2005, 12:19
Hessu_Hopo Hessu_Hopo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 09.06.05
Sijainti: Heinola
Viestit: 282
Perusasetus

No jopas tuli hätäisesti katsottua kun en niitä lukkorenkaita huomannut!
Eihän siinä sitten ongelmia.
Ajattelin että samanlainen systeemi kuin oli joskus ennenvanhaan jossain foordissa?, missä kupit oli puristettu ristikkoon, pystyi kyllä itse vaihtamaan isolla prässillä mutta keskitys oli vaikeaa.

Hessu

Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.09.2005, 14:41
Petski Petski ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.12.04
Sijainti: Seinäjoki
Viestit: 47
Perusasetus

On lukkorenkaat, kupin sisäreunalla (tikkukardaani 410)tai ulkoreunalla (putkikardaani Samurai 413), jos meinaa olla hankala irrottaa ni Dremelillä ompi helppo katkoa lukkorenkaita.

-kädetön-

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M: Suikan LockRight r2ree O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 25 08.04.2007 15:36
Suikan kaaret? SamiN Tekniikka & Jutustelu 3 16.03.2007 11:27
Patrollien kardaanien erot? RankkaAnkka Tekniikka & Jutustelu 5 04.09.2006 21:01
suikan vinssi sami_k Tekniikka & Jutustelu 8 20.04.2006 04:52
Suikan koneen vaihto (Toyota 4k kone + laatikko) Nico_de_Nirvi Tekniikka & Jutustelu 6 05.07.2005 23:49


Sivu luotu: 00:33 (GMT +2).