Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #451  
Vanha 29.08.2026, 15:47
Villeri:n Avatar
Villeri Villeri ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 30.06.09
Sijainti: Karvia
Viestit: 613
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Säätäjä_setä Näytä viesti
Nyt tulee nimimerkille nimimerkkiä vastaava juttu.

Innostuin hommaamaan Rysotopin moottoriprässin. Helpottaahan tällainen hommaa. Ensikokemukset: Toimii hyvin. Etuakselin pallojen alalaakereita varten vaan pitäisi olla 90 asteen kokka. Suora ei mahdu. Tällä vehkeellä 400g rasvapati ei vaan kestä kovin kauaa.
Kuvassa näkyy samalla tuo etuakselin rasvanipan paikka. Jos ei tiedä niin sitä ei löydä.
Vinkkinä tuohon Ryobiin. Kannattaa kuoret aukasta ja laittaa rasvaa sinne pumppumekanismin epäkeskoon. On melko kuiva kapistus alunperin ja alkaa pian pitään eläimellistä ääntä nimim. kokemusta

Sitten varsinaiseen aiheeseen.

Reilu vuosi on jo tämmösen sokeritehtaan koneen kanssa puuhasteltu sitä sun tätä. Malli 740S 1997. Ajettu jo 16200h ja minä oon koneen 3. omistaja. Kone on alunperin otettu vähän nuukilla varusteilla, mutta olen niitä itse pikkuhiljaa lisänny esim. etukuormaajan lisähydrauliikka ja hydraulinen kauhanlukitus. Perävaunun vetolaitteenkin rakentelin



Vastaa lainaten
  #452  
Vanha 13.09.2026, 08:54
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.427
Perusasetus

Tuli tuosta ^ ajoneuvoyhdistelmän kuvasta mielen polttoainemaksu; miten menee työkoneen osalta, jos sillä kuljettaa tavaraa kauhassa tai hinaa pervaunua? Ennen ei ainakaan passanut ottaa laastipyttyä varikolta mukaan ookkerin kauhaan kauvuutyömaalle vietäväksi, vaan kauha tyhjänä piti siirrot ajaa.

Seudulla pyörii mm. valokaapelin piilottajia, jotka hinaavat kippikärryä ympäripyörivän pyöräkaivurin perässä. Joutuuko käyttämään konetta aina dieselillä vai voiko noista maksaa kohtuudella vuorokauden polttoainemaksun kuten traktorista ja ajaa kuljetusajotkin punaisella?
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (1 jäsentä and 1 vierasta)
H&K

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kokemuksia kaivataan Suzuki grand vitarasta. GrapL Chit-Chat 2 28.04.2017 08:32
Aga tig neuvoja kaivataan. Pecos Tekniikka & Jutustelu 6 27.03.2007 18:28
Kokemuksia Super Swamper LTB:stä kaivataan okkiM Tekniikka & Jutustelu 16 07.08.2006 19:08
Vinkkejä / kokemuksia kaivataan ttimonen Tekniikka & Jutustelu 71 11.09.2005 10:15
Kokemuksia offimiehiltä kaivataan : PMR puhelimet! Hujane Tekniikka & Jutustelu 15 03.11.2004 20:03


Sivu luotu: 12:17 (GMT +2).