Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #9  
Vanha 25.05.2026, 14:39
-Junnu- -Junnu- ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.07.11
Sijainti: Vihtavuori
Viestit: 73
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja offroadjouni Näytä viesti
Kyllä Suomessa vielä offaamaan pääsee. Laskin juuri, että viime vuonna minä olin 26 kertaa offaamassa ja moni mielenkiintoinen ajotapahtuma jäi välistä, kun ei ehtinyt niihin mukaan. Jos kiertää kaikki suunnistukset ja trialit, niin kymmenkunta ajopäivää tulee niistä yksistään.

Venäjän safarit on loppuneet, Punkka on poissa ja Kulmakorven kohtalokin on epävarma. Uusia ajopaikkoja ilmaantuu aina välillä, mutta ei niihinkään ihan kauhean paljon löydy osallistujia. Vanhat maasturit ei ole enää halpoja, ja aihiot vaativat paljon hitsaamista. Offipalsta hiljenee, ja keskustelut siirtyvät pienempiin piireihin. Onhan tässä paljon alakuloa, mutta toisaalta monipuolista ajettavaa löytyy kyllä, kunhan jaksaa itse nähdä vähän vaivaa.
Komppaan Jounia. Itse nyyppänä kun yritän kertavuoteen käydä maastossa omalla autolla niin tuppaa siltikin käymään niin että kun on ilmoittautunut yhteen niin lähes samaan aikaan tulee kiinostava tapahtuma lähempänä järjestettynä. Niin tänäkin vuonna, olis tosi hienolta kuullostava overlandreissu itäsuomessa, mutta olen samaan aikaan Itävallassa ihmettelemässä paikallista maastoa. Eikä peruuttaminen ole kohteliasta (eikä halpaa) järjestäjää kohtaan.

Kyllä se harrastajien väheneminen täytyy jostain muusta johtua kuin tapahtumien / maastojen puutteesta. Samaa ongelmaa on yleensä kaikessa jossa täytyisi omata jotain kädentaitoja.
Vastaa lainaten
 

Luokat
ajopäivä, safari, suunnistus, tapahtumat, trial


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Toyota 4runner 3.0 bensa/Projekti uusi vuosi uusi hinta 950€ jyväjemmari O/M/V Ajoneuvot 2 01.01.2017 19:50
Myyty Acer aspire 5560G, win7 lisenssi, uusi akku, uusi 120gt ssd, hdmi nyt 150€ Vilkutin O/M/V Muut 8 06.04.2016 05:41
Myydään / Vaihdetaan 1kpl 33 uusi rengas/uusi 8x15 vanne miilu O/M/V Renkaat ja vanteet 5 01.05.2013 12:36
Myyty 1kpl UUSI 33x12.5 bogger+uusi 8"vanne make-lj O/M/V Renkaat ja vanteet 4 05.11.2008 16:36
m: uusi rullakita super-winssin ja vaijeri uusi. toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 05.06.2008 11:55


Sivu luotu: 15:46 (GMT +2).