![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#426
|
||||
|
||||
|
Onnea hankinnan johdosta! Itselläni ei kokemusta juuri tuon tyyppisestä koneesta niin voin vain kommentoida yleisellä tasolla omia mielipiteitäni (savolaisia arvauksia) noihin kysymyksiin.
1. Rasvanipat ovat yleensä kuusiokannallisia ja niiden korjailuun ei lie helpompaa tapaa kuin vaihtaa viallinen tai tukkeutunut nippa uuteen. Joskus osaavat olla aika pirun tiukassa. Tuossa kuvassa en nyt ole aivan varma onko nipan jäänteitä vai voisiko olla putkisokka jolla pidetään tuo kyseinen akseli paikallaan. Nipasta rasvan pitäisi päästä paikkaan joka pyörii tai liikkuu, monesti jollekin liukulaakerille. 2. Noilla hitseillä lienee tarkoituksena pitää tuo tappi pohjassa ja estää sen pyöriminen väärästä paikasta. Voinee avata tuon murtuneen sauman ja hitsata uudelleen. Kieliikö murtumat jostakin suuremmasta viasta (esimerkiks väljät laakerit) niin en tiedä siitä. Murtuuhan nuo kaivurit aikas monesta paikkaa ajan myötä. 3-4. Tapin voi lyödä takaisin ja uusia tuon putkisokan joka sitä ilmeisesti on pitänyt paikallaan. Onkohan alkanut tappi jumittaa ja sitten pyöräyttänyt sokan poikki? Noiden ei pitäisi yleensä katkeilla. Eli rasvoo vaan joka nipasta aina enne kaivuuta niin hyvä tulee. Olen omaa Ukkomestaria senverti rasvaillu että metrin päästä ohikävellessäkin punttiin ilmestyy vaseliinia..
__________________
Muras ei oo rauat hukas. |
|
#427
|
|||
|
|||
James 52D jarrunestepohdintaaLainaus:
Voi muutkin tietty vastata jos osaavat. Koneen mukana tulleista muuten hyvinkin kattavista varaosa ja käyttöohjekirjoista en tahtonut tuota tietoa löytää. |
|
#428
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Löin tapin puupalikan välityksellä pajavasaralla ja sinne meni paikalleen, sokkaa pitäisi vielä tutkia, mutta parin tunnin kaivuun pysyi paikallaan. Nippa löytyi toiselta puolelta vanhan vaseliinin peitossa ja sain rasvat sisään. Kuvassa lienee kyseisen tapin sokka tai sek paikka. Nippoja äkkiseltään laskin koneesta löytyvän tyyliin ~50. Etupäässä muutamaan niveleen ei rasva suostunut millään menemään nipasta sisälle. Toiseen tassun alaniveleen täytynee vaihtaa kulmanippa tai sitten viistää suojapansaariin pieni kolo huoltovoitelua varten. |
|
#429
|
||||
|
||||
|
Täälläkin James otti kauden startin toukokuun alussa. Ollut näköjään märkä talvi. Hytissä vähän hometta ja työkalulaatikoissa kaikki ruosteessa ja homeessa. Vaihdelootan painemittari alkanu vuotamaan glyseriiniä. Muuten kaikki toimii.
Pari kommenttia sun kysymyksiin. Jos ei ole voitelukaaviota niin rasvanipat kannattaa etsiä ajatuksella: Jokaisessa nivelessä mikä liilluu on ainakin yksi nippa. Mukana myös jekkuja. Esimerkiksi etuakselin kiikutapin voitelu tapahtuu letkulla minkä päässä oleva nippa on suunilleen laturin vieressä rungossa. Käynnistysongelma voi olla väsähtäny starttimoottori tai päävirta/akun erotuskytkin. Ainakin omassa koneessa tämä kytkin on hytin etuseinässä paikassa mihin sadevesi valuu suoraan. Omassa koneessa oli morjens. Paska rasti vaihtaa (viesti #293). Menestystä James projektille. |
|
#430
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Kiitoksia kannustuksesta! Kiitän kiikkuakselin nippavinkistä. Omassa koneessa hieman eri paikoissa muutamat asiat. Päävirtakytkin vaikuttaa oikein mukavasti sijoitetulta, mutta osa varoitusvaloista vähän hajautetummin. Pyöriipähän pää jos muistaa tauluja katsoa ![]() Mitä jarrunestettä olette käyttäneet, sillä sitä tietoa ei löydy mistään ja tiedän että sekin olisi hyvä tietää "että mikä DOT sopii"? Autoihin tämä tieto yleensä löytyy. Jarrujärjestelmän nestetilavuus 0,3L on kyllä käyttöohjeessa mainittu... A4.236 Perkinsin teho/vääntödiagrammi James-ohjekirjastani. Vähän voisi kostealla liinalla pyyhkiä pintoja ja imuroida ennen kuin hytin pohjaa rupeaa nostelemaan jarrujärjestelmän tarkastelua varten. Yritin jo traktorihuollosta paikallisesti kysyä James-osia, mutta pitänee näemmä pelata pitkälti Massey Ferguson MF 50F ja 50H kaivurikuormaajien/teollisustraktorien osien avulla. Näissä on vielä A4.236 moottoreita ja valmistusajankohdat lähes samat. Lisäksi samanlaisia Powershuttle-vaihteistoja näissä eli 4-vaihteinen H-kaaviolla ja momentinmuuntimella sekä suunnanvaihtosolenoidi. Ajatuksena olisi perushuollot suorittaa kesän aikana, jotta itse tiedän missä tilassa kone on. Moottoriööjytilavuus ohjeen mukaan 9L. Tämä aika sama myös näissä MF 50F ja 50H -malleissa. |
|
#431
|
|||
|
|||
|
Joskus alkaa rasva mennä niveleen paremmin, kun kääntää nivelen reilusti eri asentoon tai rasvatessa kuormittaa niveltä päinvastaisella voimalla. Esimerkiksi etuakselin keinunivel pitäisikin rasvata niin, että keventää etuakselin roikkumaan, jotta rasva pääsee sille puolen tappia, jonka varassa koneen paino normaalisti makaa.
__________________
Jukka |
![]() |
|
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Kokemuksia kaivataan Suzuki grand vitarasta. | GrapL | Chit-Chat | 2 | 28.04.2017 08:32 |
| Aga tig neuvoja kaivataan. | Pecos | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 27.03.2007 18:28 |
| Kokemuksia Super Swamper LTB:stä kaivataan | okkiM | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 07.08.2006 19:08 |
| Vinkkejä / kokemuksia kaivataan | ttimonen | Tekniikka & Jutustelu | 71 | 11.09.2005 10:15 |
| Kokemuksia offimiehiltä kaivataan : PMR puhelimet! | Hujane | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 03.11.2004 20:03 |