Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #21  
Vanha 22.02.2023, 23:50
tekniikkamies tekniikkamies on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy Näytä viesti
En tiijä juuri tällähetkellä tehokkaampaa tapaa osoittaa dorkuutensa kuin ns.maahanmuuttokriittisyys.
Ukrainan sota perustuu siihen että Putin väitti että Ukrainassa on natseja. Eli kansallissosialisteja, eli väkeä joiden mielestä vain oman maan kansalaiset ovat ainoita ja oikeita joita maa saa päällään kantaa.

Onneksi yksityiset ihmiset pistivät itseään likoon ja tiedän useita jotka ovat ottaneet pakolaisia omiin hoteisiin ohi virallisten kuvioiden.
Asialla on monia puolia. Maapallolla moni laji kamppailee elintilasta ja on reviirejä. Ei voida varmuudella tietää minne ja kelle tulee tarvetta muuttaa. Muuttoa haitallisempaa on mennä öykkäröimään muualle tai haalimaan varoja aiheuttaen ongelmia.

Miten suhtautua muuttoon voi muuttua senkin mukaan mitä merkittäviä asioita joudutaan jakamaan - samoin kuin eläimet tai kasvit kilpailee elintilasta. Voi olla myös vaikeita kriisejä ja katastrofeja, johon voidaan vastata vain yhteisvastuullisesti ja solidaarisesti.

Kaikki ihmiset ei käyttäydy samoin ja saattaa olla myös jotain tekemistä kansallisuudella, kulttuurilla ja uskonnolla. Suomalaisuudessa on ollut hyviä piirteitä ja ne ei ole itsestäänselvyys. Samoin voi olla muissakin kulttuureissa, esimerkiksi japanilaisuudesta tai uusiseelantilaisuudesta ei tule heti mieleen jotain negatiivista. Voisi jopa uskoa jopa japanilainen insinööri muuttaisi, voi olla niitä osaajia, jota tarvitaan.

Kuuleehan sen vaikka musiikissa, että muualla on jopa parempia ideoita kuin Suomessa. Toisaalta mahtaako olla kovin toimivaa jos minkäänlaista isänmaan asialla oloa ei olisi?
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Bongauksia 2022 Down Chit-Chat 27 06.11.2022 20:57
SM-sarja 2022 sirP Tapahtumat 21 10.05.2022 17:19
Punkalla ajellaan 19.2.2022 klo 10-15 tare Tapahtumat 13 20.02.2022 19:16
Convoy Finland 2022 4.2.2022 vk4wd Tapahtumat 13 10.02.2022 12:44
Maahanmuutto politiikka Eetza Chit-Chat 76 24.06.2013 23:00


Sivu luotu: 10:49 (GMT +2).