![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() No jos kyseessä on sama jakolaatikko kuin autosta irrottaessa, niin ilmiselvästi jotain on mennyt pieleen jos ei se nyt enää uppoa pohjaan asti.. Pitäisi mennä ihan helposti ilman tappelua paikalleen. Input shaftin sisällä on se "pilot bearing", äkkiseltään ei tule muuta mieleen kuin että se on joko vääränkokoinen tai väärällä tavalla asennettu, tai että input shaftin spoorien sisällä on jotain pielessä. Minkään muun ei pitäisi ahdistaa vastaan, koska etummainen iso laakeri ja sen ulkokehä ei oikein voi olla olematta pohjassa, samoin itse input gear menee suoraan omalle paikalleen kun vain laittaa. Vaihteiston takatiiviste tai jakiksen etutiiviste ei voi tuota myöskään tehdä. Jos kyseessä on romikselta hommattu jakolaatikko, niin sitten tilanne voi olla ihan eri - noissa on lyhyttä, keskipitkää ja pitkää input gearia. Jos yrittää laittaa '93-'95 249- jakista kasikoneen perästä '96-'98 autoon, niin jakiksen sisäänmenoakseli on liian pitkä.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Muuta vikaa en löytänyt kun että pilot bearing on tullut laitettua ilmeisesti liian syvälle,ohjeessa luki että pohjaan asti mutta kun kuvia tutkii tarkemmin niin tähän pitäisikin olla sopiva ja ilmeisesti kallis Tool joka pysähtyy sopivaan syvyyteen jolloin "pohjaa".No nyt pitäisi olla pilotin kohdillaan kun mittaili ja käytti pääakselia paikoillaan tarpeeksi monta kertaa.Kasaan sen verran että voin jakiksen puolikkaalla käydä kokeilemassa laatikon päähän ennen kun kasaan loppuun.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
roopperi vastustaa | ppk | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 09.10.2011 19:59 |
Myydään BJ-40 jakolaatikon 2.8 välityssarjoja, asennus tarvittaessa | Eskimo | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 23 | 31.05.2011 20:01 |
Ostetaan ARB:n asennus! | HUGE88 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 23.05.2011 19:30 |
jeepin jakolaatikon valinnoista? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 27.08.2009 17:06 |
jeepin jakolaatikon öljyt? | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 12.12.2006 12:41 |