Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.10.2021, 09:37
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja riude Näytä viesti
Jos ei itse halua/pysty tekemään, niin seuraavaksi paras vaihtoehto miun makuun olisi saada pari hyvää kaveria tekemään se pitkästä tavarasta.
Mutta nuo kaverit pitäisi tietää ja tuntea, tai ainakin jonkun muun pitäisi.

Kalliiksi se tulee jokatapauksessa nykyään, tuli jo ennen koronaakin.

Itse pykäsin muutama vuosi sitten 80 neliötä lämmintä, 4m korkeaa verstasta, korkealla käyttöullakolla (kylmä).
Maansiirrot,sähköt,putket yms. käytännössä ilmaiseksi, ulkopuolista työtä 150hx20€, kyllä siihen se 40k€ meni.
Ja materiaalit sain halvalla, tuskin sen halvemmalla olisi voinut juuri saada.
Ja tämä siis periferiassa, jossa lupakulut yms. ovat naurettavia. Ja kuvat piirsin itse, ja valvojana kaveri, kustannukset nolla.
Ei varmaan kyseisessä sijainnissa auta, mutta näin yhdellä kätevän puukatoksen, joka oli tehty kahdesta merikontista, joiden välissä oli järeän oloinen katos.

Tuuminut voisiko merikontti olla pressutallista seuraava siirto. Senhän voisi siistiä. Tuuminut esim. kontin voisi päällystää aurinkopaneeleilla ja tulee halvemmaksi kuin tavallinen rakentaminen.

Itsellä ainakin ollut vaikeuksia keksiä mitään kovin edullisia palveluita mitä voisi omakotikiinteistölle tilata. Kerrostalossa oli surkea autokatostyömaa ja ei kuulostanut kovin edukkaalta.

En tiedä helpottuuko rakentaminen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/...piskaa/8246902

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Lexuksen avaimet hukassa Korpikumpu Chit-Chat 5 06.01.2019 12:00
Ostetaan 2L-T moottori/moottorin teko avaimet käteen tyylillä. cossieboy O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 21.10.2016 11:44
Venemessut 2010 jäikö mitään mieleen/käteen? Mappe Chit-Chat 7 28.02.2010 09:02
Avaimet? Nipa81 Vuosimallit 1984-1996 8 05.02.2004 11:30
Mitä jäi käteen? Elmo Jokes 0 11.02.2003 04:11


Sivu luotu: 09:38 (GMT +2).