Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 13.08.2021, 07:32
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Renkaita pohdin juuri itsekin ja lähtökohtana oli 35x12.5x15 Cooper STT PRO joilla on ajettu nyt neljä vuotta päivittäin kesät talvet ja välillä myös kevyttä offroadia. Varsin mainio yleisrengas mutakuviolla.

Viime vuonna tuli ajettua vähän liian matalilla paineilla (0.8) varmaan viikon päivät lapissa on/offroadia ja voi pojat kun se kuluttikin eturenkaita. Takana on huomattavasti paremmin pintaa. Kerran jo käänsin renkaan mutta nyt pitää vielä tehdä saman uudelleen. Eturenkaissa on varmasti puolet vähemmän pintaa kuin takana. Cooperit oli melko hiljaiset kunnes kuluivat reilusti, nyt meteli on huomattavasti kovempi mutta ei kuitenkaan häiritsevä tai sitten siihen on vaan tottunut.

Olisin ostanut nytkin Cooperit mutta hinta vaan oli aivan pilvissä. Päädyin sitten BFG mud terrain KM3 renkaaseen jotka vasta tilattu joten ei kokemuksia. BFG oli hinnaltaan varsin kilpailukykyinen ainakin isoissa kokoluokissa ja esim. vastaavaan kiinalaiseen nankang dindong linglong sarjaan ei jäänyt eroa kuin pari satkua.

Tosin jos käyttö vain offroadia niin kannattaa katsoa ihan erilaisia renkaita. Itse vannon Trepadorin nimeen mutta koska sitä ei löydy pienissä kokoluokissa niin vaihtoehdot jo aikaisemmin mainitut lapamallisen insa/ziarelli yms. mallit. Osa näistä pinnattuja mutta varsin hyvin toimivia ovat olleet kun vierestä seurannut, toki maanataikappaleita on ollut joista karannut pinnat tms. Itsellä kokemuksia ziarellin extreme forestista joka oli mainio rengas mutta liian kapea ja kovarunkoinen. Pito todella hyvä ja maantiellä toimii käsittämättömän hyvin kuvion rajuuteen nähden.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mikä uudeksi (city)maasturiksi? Myös metsään. Rinssi Tekniikka & Jutustelu 17 19.02.2013 10:01
Ostetaan Vara renkaaksi 35" Jeep-A-Holic O/M/V Renkaat ja vanteet 1 02.04.2011 21:42
helsinki-vantaan kaupunkien yhdistyessä uudeksi nimeksi ryönälahti toyota4x4 Chit-Chat 7 17.01.2011 06:27
Good Year MT/R 31/10,5R15 hj-61 renkaaksi? Tekniikka & Jutustelu 6 16.09.2006 09:59


Sivu luotu: 00:03 (GMT +2).