Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tjl
Unettomuus. Luulin tän jo selättäneeni mutta taas mennään. On kyllä yhtä saatanaa kun ei nuku. Menee neljästä viiteen päivään 3h unilla joka yö, sit kun tarpeeks väsynyt niin nukkuu kunnolla yön. Sitte alkaa alusta.
Eikä auta mikään nukahtamislääke yms. Ei auta sitte hevonvitun vertaa, ei vaan nuku. Alkaa kohta oikeesti vituttaan.
Aamulla tarttis olla 06 hitsauspuikko kourassa mut taitaa tääkin yö mennä samoilla silmillä.
|
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies
Ei hyvä homma ollenkaan jos nukkuminen ei suju. Niin on käynyt itsellekin.
Jonkinmoinen stressi voi vaikuttaa asiaan,
|
Pääosin työstä, mutta lisäksi hieman myös muista kesken olevista projekteista johtuva stressi aiheutti minulle aiemmin ajoittain pahastikin nukkumisen ongelmia. Illalla väsytti normaalisti ja siitä sitten nukkumaan, kuten ennekin. Sitten 3-4 tunnin jälkeen "herätys", ja heti työasiat mielessä. Ei puhettakaan, että olisi saanut unta uudestaan.
Aamuyöllä 2-3 aikaan heräsin lähes päivittäin. Kävin silloin katsomassa töllöttimestä jotakin aamuyön ohjelmia. Eri kanavien aamuyön tarjonta on tullut tutuksi. Siinä alkoi sitten yleensä joskus 4-5 aikaan väsyttämään riittävästi, jotta pääsi jatkamaan nukkumista tunnin-kaksi. Kun sitten kello herätti kuuden aikaan, niin yleensä ihan sikeästä unesta se herätti, ja sitten väsytti ihan s*sti koko aamupäivän.
Stressin vähentäminen auttoi. Työtaakan ja siihen liittyvien huolenaiheiden vähentäminen lähinnä olivat vaikuttavimmat muutokset. Tällaiselle huolenkantajalle tahtoo kertyä huolen aiheita liiaksi turhan helposti.