Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 23.04.2021, 20:08
Patu925 Patu925 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.09.08
Sijainti: Imatra
Viestit: 1.564
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jmks Näytä viesti
Ompas jännä, itsekkin tosiaan kaiken maailman kaavioita Googlesta etsinyt englanniksi. mutta kaikki tarjoavat tommosta toista liitintä missä olis miinukset kaikille kaiuttimille erikseen. Tilasin ebaysta kanssa ISO adapterin tuohon radion piuhoihin, oli kyllä oikea kun sopi autosta löytyneeseen liittimeen(sinun liitteessäsi se merkitty koodilla C-54), mutta siinäkin oli tuommonen pienempi liitin (C-53) missä olevinaan miinukset kaiuttimille.

Vaan varaosa-autosta kaivoin koko johtosarjan auki ja katselin niin, siellä oli haarotettu kaikki kaiuttimet yhteen johtoon, varaosaromu oli -89 ja siinä kyseinen johto oli sinimusta ja tämä käyttöpeli taas -91 ja siinä oli väriltään punamusta.

En yhtään tiedä kaiuttimen toimintaperiaatteesta, mutta yleensä niille on kyllä ollu jokasessa omat miinuksensa? Voiko tommonen kytkentä edes toimia nykyradioilla? Pitäskö sitä vaan ruveta vetelee uudet piuhat kaiuttimille suoraan?
Vanhaan hyvään aikaan autoradioissa ei ollut kun esim.5w per kanava. Nykyisin niissä on käytännössä se noin 12w per kanava. Vanhoissa radioissa kajarin miinus oli ja meni maihin ja nykyisissä kajarin johtoja ei ikinä saa kytkee maihin tai toisiinsa koska savu nousee koska ns. buusteripääteaste.

Helppo tapa kajarin piuhojen selvittelyyn on neuvottu tossa manuaalissa sivu 13/30. Siinä oleva yleismittari voidaan korvata ihan vaan patterilla. Eli kun kajarin kalvo pomppaa ulospäin niin patterin plussan piuha on kajarin plussa.

Eiku lukemaan, oppimaan ja kokeilemaan. Tai vetää vaan uudet johdot.
Vastaa lainaten
 

Luokat
pajero


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 3 (0 jäsentä and 3 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty mitsu pajero huoltoauto 5D PAJERO TURBO STW-L049GW-M-4X4/2700 Hype O/M/V Ajoneuvot 3 16.04.2013 22:45
Pajero miehille kysymyksiä Pauli_Antero Tekniikka & Jutustelu 19 05.11.2011 17:06
PAJERO V6 3.0 Aut.vm.1989 --> Kysymyksiä! TOPPAHOUSU Tekniikka & Jutustelu 5 31.07.2008 10:41
"Voiman tuntu'" Pajero gen2 vs. Pajero gen1 Propulsion Tekniikka & Jutustelu 8 22.04.2008 16:30
Pajero kysymyksiä Juniori83 Tekniikka & Jutustelu 0 28.09.2005 11:20


Sivu luotu: 05:34 (GMT +2).