Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 11.03.2021, 12:32
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Kaikestahan koituu kustannuksia, joko kunnalle maksettavaksi tai suoraa...


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jli Näytä viesti
Kovasti on kaupunkien lähellä olevalla maaseudulla yritystä siihen suuntaan, että kiinteät kulut saadaan mahdollisimman korkeiksi. On jätevesimaksua, vesimaksua, hulevesimaksua, puunkaadon lupamaksua, jätemaksua jne, joista ei pääse eroon vaikka makaisi hengittämättä paikoillaan asunnossaan. Myös kiinteistövero iskee monesti raskaimman jälkeen "arvokkaammilla" alueilla.

Varsinaisella syrjäseudulla jossain purkutalossa ei ole oikeastaan kuin vuosittainen 30 euron kiinteistövero ja kunnan 80 euron jätemaksu. Muuta puuhaa ja rahareikää toki löytyy.
Siis esim. Vesi- ja jätevesimaksut: Vaikka oma kaivo, niin ei se vesi sieltä itsekseen kiipeä WC:n tankkiin.
Ja ei ne pökäleet sieltä pöntöstä häviä lopullisesti nappia painamalla; ne löytyy siitä toisesta kaivosta (sakokaivosta), ja siitä ne pitää jollain jonnekkin kuskata.
Toki suurin osa, siis pissa ja pesuvedet, imeytyy maahan; siis siihen samaan maahan muutaman kymmenen metrin päähän, mistä ne on pumpattu siitä toisesta kaivosta; Kierrätystä

Ja tiedän monta kaivoa (sekä ns. rengaskaivoja, että porakaivoja) joissa niin huono vesi, että juomavesi pitää hankkia jostain muualta, siis joko kaupasta pullossa, tai naapurista/lähteestä sankolla.

Toki, jos hakee veden kaivosta sankolla, siis lihasvoimalla, ja käyttää PuuCee:tä pihan perällä, jonka tyhjentää metsään (hyvää ravintoa metsän puille, ja kemikaali/myrkkyjäämät ei kulkeennu ravintona takaisin elimistöön samaan tapaan kuin vihannes/perunamaahan kompostimullasta)

Tuo Hulevesimaksu on ainut, miltä Maalla-asuja säästyy täysin; toki vastapainona (kiinteistöveron alhaosuuden kanssa) on esim. se, että pääsee hoitamaan; usein maksamisen muodossa, Yksityistien tieosuuskunnan maksuja... Ja ainakin lumisilla seuduilla lumitöitä on usein moninkertainen määrä...

Mutta asiassa on positiivistä se, että Suomessa on vapaus valita (ainakin jos kaikki asukkaat on 18v täyttäneitä) Asuuko keskellä korpea muutaman tonnin talossa, vai keskeisellä paikalla, todella monikulttuurisessa ympäristössä muutaman kymmen neliön "betonipesässä" kymmenen perhettä päällekkäin

P.S jos meidät olisi tarkoitettu asumaan perhekunnittain monta päällekkäin, meillä olisi Siivet (vrt. Törmäpääsky)
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kerro mikä vituttaa vuonna 2013 Ewerglade Chit-Chat 1816 01.01.2014 17:16
Kerro mikä vituttaa vuonna 2012! Rompe1 Chit-Chat 1140 03.01.2013 18:50
Ostettu HALPA, eli lähes ilmainen auto kuningaskulkuri O/M/V Ajoneuvot 6 07.12.2012 12:46
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28
pajeron kardaani ihmetyttää... Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 26.08.2009 17:55


Sivu luotu: 06:16 (GMT +2).