Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76
Vaikuttas olevan ajonesto päällä.
Jos esim. ajoitus on perseellään pahasti, niin pakoputkesta yleensä tulee dieselin hajua, kun startatessa moottoria se toimii ilmapumppuna, ja suihkut sumuttavat dieselin tehokkaasti ilmaan.
Olitko testannut toisella avaimella?
Onko sinulla kytkentäkaaviota, mistä näkee mitkä pinnit tulee virtalukon lukijan kelalle? (Oletan että mitsussa on myös toteutettu näin)
Joskus jossain autossa oli alkuperäinen kauko-ohjattava keskuslukitus, ja se kytki/vapautti ajoneston: siis kun avaimen perän patteri loppui, avaimella sai ovet auki ja pystui starttaamaan, mutta ei lähtenyt käyntiin.
Onko jälkikäteen asennettua varashälytintä tms? siis että hälyttimen ajoneston releen avautuva kosketin osisi asennettu esim. juurikin tuohon virtalukon anturin kelaan?
|
Molemmilla avaimilla testattu, ei käynnisty.
On kytkentäkaavio jossa näkyy se kela virtalukolla.
Avain ei ohjaa keskuslukkoa. On vain erillinen kauko-ohjain jolla annetaan auki-kiinni käskyt purkille joka napsauttaa keskuslukkoa vastaavasti. Ei ole kytketty mihinkään muuhun järjestelmään.
Itse solenoidi taitaa toimia, mutta ajonesto ei. Kuulostaa siltä, että se napsahtaa päälle ja saman tien pois. klik-klik. Kun pari kolme kertaa antaa ohjauksen, ei enää kuulu mitään. Sitten jonkun ajan päästä taas kokeillessa tekee saman.
Aussit on vääntänyt sen solenoidin päällä olevan mutikan pois ja kytkeneet vain pistokkeesta virrat päällä 12 V antavan piuhan solenodille. Problem solved.